reklama

Instalace sprchového žlábku

Sprchové vaničky jsou v dnešní době již téměř překonané. Kvůli chybám při montáži a nepraktickému řešení se instalatéři často setkávají s vaničkovými sprchovými kouty v havarijním stavu, které následně předělávají na ty se žlábkem. A co si budeme povídat, na sprchový kout se žlábkem je prostě radost pohledět.

Sprchový žlábek
i (Zdroj: Depositphotos)
Instalace sprchového žlábku (Zdroj: Depositphotos)

Co musíte udělat před instalací

V první řadě oslovte někoho, kdo se touto problematikou zabývá a nechte ho zhodnotit, zda je vůbec možné sprchový žlábek instalovat. Zejména při rekonstrukci panelových bytů není dosaženo alespoň minimální požadované výšky odtokového žlabu a jeho instalace nejde provést.

Pokud rekonstruujete starší dům, tak si přizvěte i statika. Ten zhodnotí, že je stávající podlahová konstrukce vhodná k položení sprchového žlábku. Je-li podlaha nevyhovující, musíte ji opravit nebo zvolit jiné řešení.

Žlábek
i (Zdroj: Depositphotos)
Žlábek s malou kapacitou průtoku nepojme tolik vody (Zdroj: Depositphotos)

Jak vybrat správný sprchový žlábek

Ten pravý sprchový žlábek vyberete podle několika kritérií. Jeho kapacitu slaďte v souladu se zvolenou sprchou nebo masážním panelem. Žlábek s malou kapacitou průtoku nepojme tolik vody. Do méně frekventovaných koupelen na chaty nebo v pokoji pro hosty volte raději vpusť se suchou uzávěrou. Dalším neméně důležitým kritériem je estetika. Na výběr máte prakticky jen dvě možná řešení. Prvním je nerezový žlábek s mřížkou nahoře, mřížku si můžete vybrat podle svého vkusu z velkého množství designů. Druhým způsobem je ukrytý žlábek, který se vyplní dlažbou a splyne s podlahou ve sprchovém koutě.

Moderní žlábek
i (Zdroj: Depositphotos)
Důležitým kritériem je estetika odtokového žlábku (Zdroj: Depositphotos)

Spádování sprchového žlábku

Podlahu ve sprchovém koutě musíte opravdu dobře vyspádovat, aby voda rovnoměrně odtékala a nevytvořila se vám uprostřed koupelny potopa. Jednou možností je žlábek v prostoru. Pokud na něm opravdu trváte, tak se připravte, že budete muset vyspádovat podlahu všemi směry ke středu. Umístíte-li žlábek ke stěně, tak se spáduje jen jeden směr.

Postup instalace sprchového žlábku

Každý model sprchového žlabu se montuje mírně odlišným způsobem, ale markantní rozdíly mezi nimi nejsou. Žlábek si postavte na vybrané místo do prohlubně, vodováhou zkontrolujte, že je žlab v rovině a naznačte si připevňovací otvory, které následně vyvrtáte. Díry vysajte vysavačem. Pomocí hmoždinek přišroubujte žlab k podlaze a ještě jednou si ověřte vodováhou, že je žlab opravdu v rovině a popřípadě jej srovnejte.

Následně odtokový žlábek budete připojovat na odpady. Pomocí redukce zkorigujete rozdílné rozměry trubek. Pokud je třeba trubku zkrátit, použijte pilku na železo. Po spojení všech trubek si ověřte, že jsou těsné. Nalijte do žlabu trošku vody a zkontrolujte každý jednotlivý spoj, zda jím neprosakuje voda. Oprava v této fázi je jednoduchá, později by byla obtížná a mohla by vás přijít pěkně draho.

Žlábek v koupelně
Dlažba by měla mít spád 2 % směrem k odtoku (Zdroj: Depositphotos)
Sprchový žlábek
Podlahu ve sprchovém koutě musíte opravdu dobře vyspádovat, aby voda rovnoměrně odtékala (Zdroj: Depositphotos)

Na co si dát pozor

Pokud bezmezně toužíte po odtokovém žlábku ve sprchovém koutě a máte problém s místem, tak si dejte pozor na zázračné nabídky od některých firem. Ty totiž často nedodržují nebo jsou na hraně s minimální výškou vodní pachové uzávěry a po návratu domů vás může překvapit nepříjemný zápach. Následné pokládání dlažby je již třešničkou na dortu. Dlažba by měla mít spád 2 % směrem k odtoku. Lépe se vám bude spádovat dlaždice menšího formátu. Velký formát je velmi obtížné vyspádovat na tak malém prostoru. Instalace sprchového žlábku vyžaduje alespoň základní znalost instalatérských prací, nicméně na internetu je spousta video návodů a s jejich pomocí to zvládne každý průměrný kutil sám.

Ať se skla blýskají!

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1.7.2021, Autor: Lukáš Benzl, Profil autora: Lukáš Bednář

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.