reklama

Sušení prádla v bytě a domě: rozličné prostory s různými možnostmi

Sušení prádla v bytě nebo domě provádíme podle vlastních potřeb a dispozičního uspořádání bydlení. Tam, kde máme dostatek prostor, můžeme pořídit velký sušák, v malém bytě máme jen možnosti omezené a nejlépe nám poslouží malý skládací typ. Jaké typy sušáků můžeme využít? A co sušička prádla, je tak úsporná, jak se opravdu tváří?

Sušit prádlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Sušení prádla v bytě a domě: rozličné prostory s různými možnostmi (Zdroj: Depositphotos)

Sušení prádla v bytě má zvláště v zimním období pozitivní vliv na naše zdraví a prospívá i pokojovým rostlinám. Postupným sušením v obydlí, kde je teplota vzduchu v rozmezí od 18 do 22 °C, dochází k uvolňování vzdušné vlhkosti. V zimě jsou panelákové byty problematické, protože v nich vzdušná vlhkost dosahuje velmi nízkých hodnot. V malých bytech ale může být problém s tím, že nemáme prádlo kam vyvěsit.

Byty a rozličná řešení sušení prádla

V bytě máme několik různých možností, jak sušit prádlo. Nejlevnější investicí je pořízení skládacího sušáku prádla, který během chvíle rozložíme, usušíme na něm i větší množství prádla, a pak jej opět šikovně ukryjeme například ve vestavěné skříni, kde je pro tyto věci prostor. Prádlo bývá suché během jedné noci a pak jej můžeme vyžehlit a uklidit do skříně.

Pokud bojujeme s prostorem a součástí bytu je i zasklená lodžie, můžeme prádlo sušit i tam. Nejlepší je neupínat v lodžii klasické prádelní šňůry, ale klasický sušák s výsuvnými šňůrami. Díky tomu máme velmi rychle připraveno a sušíme. Po dokončení činnosti zase šňůry odepneme a necháme je zcela zasunout do zásobníku. V bytě bez balkonu můžeme sušit prádlo pouze v létě a to tak, že pořídíme speciální kompaktní sušák, který se upíná na okenní parapet.

Sušení prádla na balkoně
i (Zdroj: Depositphotos)
Sušení prádla můžeme během léta realizovat na balkoně (Zdroj: Depositphotos)

Bez sušení i žehlení

Velmi šikovným pomocníkem každé domácí hospodyňky je sušička na prádlo. Nepotřebujeme pak ani sušák, ani žehličku. Nejlepší službu odvádí kombinované přístroje, které v sobě mají zabudovanou nejen sušičku, ale zároveň fungují jako běžná pračka. Díky tomu toto zařízení zabírá jen málo místa a není zapotřebí řešit složité přestavby. Kombinovanou pračku se sušičkou umístíme do koupelny, technické místnosti nebo kuchyně. Jen je zapotřebí mít vyřešený přívod elektřiny, přívod vody a napojení na odpad.

Sušička
i (Zdroj: Depositphotos)
Sušička dokáže vyřešit problém s menšími prostory (Zdroj: Depositphotos)

Sušičky prádla existují v zásadě více provedení. Základní a levnější variantu představují kondenzační typy, které jsou ale poněkud neúsporné, a především zatěžují prádlo vysokou teplotou, což vede časem k blednutí barev sušeného prádla. Běžný příkon kondenzační sušičky může být kolem 2,5 kW. Naproti tomu modernější a úspornější typy s tepelným čerpadlem šetří elektřinu, protože mají nižší příkon a také pracují s nižší sušicí teplotou, což je pro prádlo šetrnější. Avšak musíme počítat s vyšší hlučností kvůli přítomnosti kompresoru, kromě toho jsou také dražší. Při příkonu kolem pouhých 1 kW se její pořízení rozhodně vyplatí, protože vložené náklady se při porovnání s klasickou sušičkou, která je vybavena topným tělesem, velmi rychle vrátí.

Sušení prádla v domě
i (Zdroj: Depositphotos)
Sušení prádla v domě se běžně provádí v oddělené místnosti (Zdroj: Depositphotos)

Sušení prádla v rodinném domě

Sušení prádla v domě bývá mnohem jednodušší. Je to z toho důvodu, že součástí mnoha větších rodinných staveb je i místnost, přímo určená k sušení prádla, která je navíc vytápěná a je možnost ji řádně vyvětrat. Do místností s půdorysem 3 x 3,5 metru dostaneme i dvě plné pračky, které zvládnou až 6 kg prádla, což je dobré především u vícečlenných rodin, kde pračka běží minimálně každý druhý den.

Také máme rozličné možnosti při sušení prádla v letním období. Prádlo můžeme sušit na skládacích sušácích na terase nebo přímo v zahradě. Vhodné je mít situované sušáky na místech, kde nesvítí přímé sluneční záření. Přímé světlo prádlo zbytečně zahřívá a UV záření může degradovat barvy. Sušení prádla ve stínu je sice o něco pomalejší, za to však podstatně šetrnější. A pokud máme spadeno na pořízení pračky a sušičky, je možné je situovat přímo do technické místnosti.

Praktické skládací sušáky
Praktické skládací sušáky se hodí i do malých bytů (Zdroj: Depositphotos)
Prádelna a sušárna
V domě můžeme na praní a sušení prádla vyhradit celou místnost, pokud to dispozice domu dovolují (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 18.2.2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos.com (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček