Stručná charakteristika rodinného domku v Tišicích
Rodinný dům byl postaven na přelomu 70. a 80. let 20. století. Jedná se o obdélníkový tvar rodinného domu, který je v celé ploše podsklepen. Podlaha přízemí je zvýšená nad okolní terén o zhruba 1 metr. Celé přízemí je obytné. Vstup do obytné části je z jihovýchodního rohu domu, kde je kryté závětří (tam, kde Karel objevil jeho 90210 :). Domek bude Karel využívat dále jako rodinný dům s jednou bytovou jednotkou a to bude i nadále zachováno. Takže o to bude rekonstrukce snažší.
Provozní řešení domu chce Karel také zachovat. Suterén bude i nadále využíván jako garáž a technické zázemí domu. Hlavní vstup do domu zůstane z jihovýchodního rohu, kde je zastřešené závětří, ze kterého se vejde do předsíně a chodby, z které jsou vstupy do obytných místností. Z chodby zůstane také vstup na schodiště do suterénu.
V přízemí zůstane hlavní prostor obývacího pokoje, který bude otevřený do konstrukce krovu. Na pokoj bude navazovat kuchyně, která bude s obytným prostorem propojena ještě novým kulatým oknem pod lehkým dřevěným schodištěm, kterým zůstane výstup do podkroví. V přízemí zůstanou dva pokoje, koupelna a samostatná toaleta. Na kuchyň bude navazovat malá, průchozí spíž směrem do chodby.
V podkroví vznikne velká ložnice s navazujícími úložnými prostory a malou koupelnou s toaletou. V podkroví přibude kvůli osvětlení prostoru jedno střešní okno.
Stávající konstrukce domu a střechy:
K:
Uff, toho teda je…
P:
Hele musíme dokončit hlavně fasádu a střechu před zimou…
- Obvodové nosné stěny jsou z plynosilikátových tvárnic.
- Suterénní stěny jsou pravděpodobně zděné z keramické cihly.
- Stropy jsou skládané pravděpodobně z hurdisek, přebetonované.
- Konstrukce krovu je tesařská.
- Stávající střecha je valbová.
- Krokve jsou ve středu podepřeny vaznicí, která je uložena na čtyřech sloupcích, kotvených do stropní konstrukce. Ve stropní konstrukci bude dle předpokladu ocelová výměna, na kterou je sloupek uložen.
- Střechu domu budeme muset udělat novou, se zachováním stávající konstrukce krovu. Bude provedena nová lehká krytina střechy, včetně nové skladby s tepelnou izolací.
- Fasáda domu bude nově zateplena.
- Strop nad suterénem bude také zateplen.
- Veškeré rozvody sítí uvnitř domu budou odstraněny a nahrazeny novými.
Pozemek a zahrada:
P:
A co stromy? Ty zůstanou? Karle chceš je?….
K:
Ty stromy jsou taky moje?
- Parcela kolem domu je rovinatá, s upravenou zahradou, na které jsou okrasné keře a menší stromy.
- Na pozemku u domu se nachází starší venkovní bazén s technologií (filtrace) umístěnou pod terénem vedle bazénu. Bazén bude v rámci rekonstrukce nejspíše zachován a bude pouze opraven.
- Dále se na pozemku nachází hloubená studna, která je zdrojem pitné vody pro dům. Tento zdroj bude také zachován.
- Z přilehlé komunikace je vjezd po docela strmé rampě do suterénu domu, kde je garáž. Vjezd po rampě do suterénní garáže bude zachován. Musí se ale dořešit odvodnění rampy jak v horní, tak spodní části u garážových dveří.
- Stávajícím oplocení bude potřeba celé zbourat a postavit nový plot, ideálně na betonové podezdívce.
- Zahrada kolem domu bude nově upravena a tak nás určitě čeká ještě práce se zahradním architektem (jelikož, jak sám Karel říká, tohle jako nedám :).
- A jeden pěkný nápad od Lady, který Karel ocenil: ze zahrady bude nové venkovní, zastřešené schodiště do suterénu, aby se nemuselo ze zahrady chodit do suterénu buď vnitřkem domu nebo garáží.
- Na západní fasádě pak bude rozšířena stávající terasa (nejspíš ukotvená na zemních vrutech).
- Dřevěná pergola nad terasou vč. jejího zastřešení bude úplně nová, protože stávající konstrukce je již ve špatném technickém stavu.
Dispozice v přízemí:
K: Ten obývák je parádní …
P: Ty okna musíme vyměnit…
- Celý objekt je podsklepen a suterén je přirozeně větraný. Takže není vlhký a asi se nebude muset podřezávat nebo jinak sanovat vlhkost.
- V suterénu je garáž, technické místnosti s plynovým kotlem a darlingem na vodu.
- Ze zahrady bude nově provedeno schodiště do suterénu, které bude kryté lehkou stříškou ze dřevěné konstrukce s plechovou krytinou.
Podkroví a střecha:
K: Ten záchod budu potřebovat. Nechci běhat na záchod nahoru a dolu…
P: Hele Karle, chceš soláry?
- V přízemí je hlavní obytná místnost, která navazuje na kuchyň a je otevřená do konstrukce krovu.
- V obýváku je původní velký krb, ve kterém se stále topí a skvěle řešený vstup do zahrady přes terásku s dřevěnou pergolou (dnes již ale rozpadlou). Je porostlá vínem, takže to nejspíš bude chtít Karel zachovat :)
- Z chodby v přízemí je vstup do dvou pokojů, koupelny, na samostatný záchod a po schodech do suterénu (všechno hrozně tmavé…).
Suterén a garáž:
P: Paráda je, že nikde není žádná plíseň a vlhkost…
K: Že bych začal opravovat auta? Tady je prostor jak pro autodílnu…
- V přízemí je hlavní obytná místnost, která navazuje na kuchyň a je otevřená do konstrukce krovu.
- V obýváku je původní velký krb, ve kterém se stále topí a skvěle řešený vstup do zahrady přes terásku s dřevěnou pergolou (dnes již ale rozpadlou). Je porostlá vínem, takže to nejspíš bude chtít Karel zachovat :)
- Z chodby v přízemí je vstup do dvou pokojů, koupelny, na samostatný záchod a po schodech do suterénu (všechno hrozně tmavé…).
Média a spotřeby energií
K: Takže všechny tyhle trubky a dráty půjdou pryč?
P: Jo Karle. Všechny…
- Objekt je napojen na rozvody kanalizace, elektro silnoproudu a slaboproudu a plynu.
- Kanalizace je v daném místě řešena jako tlaková a vedle domu je přečerpávací šachta kanalizace.
- Ve stávajícím oplocení je stávající kiosek s plynoměrem a hlavním uzávěrem plynu.
- Na fasádě domu je elektroměr, který bude přemístěn do nového kiosku v novém oplocení vedle branky.
- Hlavní zdroj vody pro dům je ze stávající studny. Studna zůstane a voda z ní také.
- Srážkové vody ze střechy jsou svedeny čtyřmi dešťovými svody v rozích objektu. Svody jsou napojeny do štěrkových zasakovacích šachet na pozemku. Toto řešení bude zachováno. Ale nabízí se tu nějaké to uschovávání dešťové vody pro zalévání, takže nádrž?
- Spotřeby médií (voda, teplo, elektřina) budou podle navrhovaných změn nejspíše srovnatelné se současným stavem. Vzhledem k celkovému zateplení objektu se však předpokládá daleko nižší potřeba energie na vytápění.
- Na dům bude zpracován průkaz energetické náročnosti. S ohledem na celkové zateplení domu bude jeho energetická náročnost výrazně snížena a bude zařazen do kategorie B.
- Původně je dům vytápěn atmosférickým kotlem na plyn. Nově bude navržen plynový kondenzační kotel se zásobníkem na ohřev teplé užitkové vody.
- V hlavním obývacím prostoru v přízemí budou postaveny akumulační sálavá kamna, pro občasné dotápění domu v přechodném chladnějším období. Kamna budou napojena do stávajícího zděného komínu (přívod vzduchu ke kamnům bude proveden pod stropní deskou). Případně budou osazeny pouze malá krbová kamna bez přívodu vzduchu.
- Uvnitř domu budou provedeny komplet nové rozvody elektro, vody, kanalizace a topení.
No a bude se bourat, demolovat?
P: Jasně a hodně…
K: Už se těším, kde je ta palice? :)
V rámci stavebních úprav proběhnou demoliční práce spočívající ve vybourání stávajících okenních a dveřních výplní, ubourání stávající pergoly a stříšky nad terasou, která je v zanedbaném stavu, vybourání několika prostupů uvnitř dispozice, vybourání příček v podkroví, aby došlo k rozšíření obytné plochy podkroví.
Co projektantku čeká za práce na začátku projektu?
Vedle neustálých připomínek investora Karla, pak obíhání úřadů a práce na projekt, např. pak:
- Zaměřit celý objekt před zahájením projekčních prací.
- Zjistit, jestli bude potřeba geologický ani hydrogeologický průzkum pozemku. Jaké je podloží (pravděpodobně písek a štěrk).
- Zjistit z geologických map (přístupných na internetu) tzv. Radonový index.
- Zjistit, zda stavba není památkově chráněná (zda se nachází v památkové zóně nebo ochranném pásmu památkové zóny). To by se nám to všechno zkomplikovalo.
- Zjistit, zda objekt nevyžaduje vynětí ze zemědělského půdního fondu.
- No a ve finále stavební povolení nebo pouze jen vydání souhlasu se stavbou.