reklama

Stavební práce v zimě a vytápění staveb

I když zima již pomalu předává vládu jaru, na stavbách to ještě není nijak výrazně znát. Hrubé stavby a zdivo jsou po zimních měsících vychladlé a je potřeba je nějak probudit k životu, aby se dalo s pracemi pokračovat bez obav, že se například vlivem vlhka a chladu začnou tvořit plísně. Proto je ideální takové stavby vytápět, třeba pomocí teplogenerátorů.

Tepelný agregát
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Stavební práce v zimě a vytápění staveb (Zdroj: archiv FTV Prima)

Při stavebních pracích v zimě je třeba stavby vytápět

I když byla zima letos opravdu mírná a mrazy naší českou kotlinu nějak příliš nenavštívily, některé stavební práce se stejně zastavily. Na vině byl chlad v budovách, zvláště v těch neobydlených. Pokud v interiérech přes zimu nezajistíme vytápění, není možné v nich poté provádět další stavební práce a úpravy, zvláště pokud teplota klesne pod 12 °C. A proto je nasnadě využít některé z tepelných zdrojů, které budou stavbu dostatečně vytápět, zároveň vysuší vlhké zdivo nebo čerstvou malbu a ohřejí se i pracovníci.

Hrubá stavba
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
I hrubou stavbu je potřeba v zimě vytápět (Zdroj: archiv FTV Prima)

Většina stavebních materiálů vyžaduje teplotu, která nesmí klesnout do mínusových hodnot. Abychom této teploty docílili, zajistíme si externí vytápění. Tím se poměrně zkrátí čekací doba, kdy je možno začít na stavbě opět pracovat.

Malování zdí
Malování zdí válečkem je možné jen, když bude teplota okolo 12 °C (Zdroj: archiv FTV Prima)
Čerstvě vymalované zdi
Vymalované zdi je potřeba nechat dostatečně vyschnout (Zdroj: archiv FTV Prima)

Elektrické topení na 220 V nebo na 380 V je jednou z možností. Problémem většinou zůstává absence dostatečně silného jističe v rozestavěné budově a také časté výpadky elektrické energie kvůli velkému odběru elektrického proudu.

Další možností je teplogenerátor s připojením na plynovou lahev. Jeho spotřeba je téměř zanedbatelná, pohybuje se okolo 350-740 g za hodinu. Tyto teplogenerátory se zapalují samy pomocí jiskry, kterou stačí zažehnout a stroj běží. Nehrozí u nich přehřátí, neboť mají vlastní pojistku, která v případě přehřátí tento stroj vypne. Je možné výkon regulovat podle velikosti místnosti pouhým nastavením přívodu plynu. Lze tak nastavit výkon pro pouhé temperování místnosti až po nastavení vysokého výkonu topidla. Jejich váha se pohybuje okolo 3-4 kg, takže jsou dobře přenositelné z místa na místo.

Přenosný tepelný agregát
Tento typ teplogenerátoru má piezoeletrické zapalování (Zdroj: archiv FTV Prima)
Stavební práce v zimě a vytápění staveb (Zdroj: archiv FTV Prima)
Napojení teplogenerátoru na plynovou láhev není složité (Zdroj: Prima DOMA)

Při používání teplogenerátorů bychom měli větrat. Nejen kvůli spalinám, ale také kvůli vysychání zdiva a omítek. Jinak hrozí, se se zkondenzovaná vlhkost bude stále vracet do stěn a podlah. Nehodí se k vytápění obytných místností právě pro svůj nárok na větrání. Generátor nesmí být používán v prostorech pod úrovní terénu (sklepy, suterény atd.). Směs propanbutanu je těžší než vzduch a v případě samovolného úniku v důsledku netěsnosti redukčního ventilu klesá a hromadí se u země, což snižuje možnost odvětrání prostoru.

Větrání
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Při schnutí zdí je nutné místnost odvětrávat, aby se vlhkost nehromadila (Zdroj: archiv FTV Prima)

Správný chod teplogenerátoru pro vytápění stavby zjistíme kontrolou větráku, který se při zapnutí musí roztočit. Jakmile odpojíme agregát od přívodu plynu, je možné jej používat i jako samostatný větrák, který má nastavitelný úhel foukání vzduchu. 

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24.3.2020, Autor: Martina Pilzová (text), archiv FTV Prima (foto), Profil autora: Martina Pilzová