reklama

Jak v zimě větrat a topit zároveň

Začátek topné sezóny s sebou přináší každoroční problematiku správného větrání a vytápění. Přetopené byty a domy nejsou ničím neobvyklým. Věděli jste však, že to neprospívá ani vašemu zdraví a ani peněžence? Jak tedy najít zlatou střední cestu, abychom doma měli dostatek čerstvého vzduchu a tepelnou pohodu zároveň? Je potřeba se zaměřit nejen na samotné vytápění, ale také na efektivní větrání, které při správném postupu teplotu v místnosti výrazně nesníží.

Větrání, topení
i (Zdroj: Korado)
Jak v zimě větrat a topit zároveň (Zdroj: Korado)

V uzavřených prostorech prožijeme zhruba 80 % svého života. Do tohoto počítáme nejen čas strávený doma, ale i v kancelářských budovách či obchodních centrech. Často si neuvědomujeme, že právě doma můžeme kvalitu vnitřního prostředí podstatně ovlivnit, čehož je dobré umět využít.

Ať se nám to líbí nebo ne, větrat je potřeba i v zimě. Nejenže tím bojujeme proti vlhkosti v obydlí, ale jak udává i Státní zdravotní ústav: „Česká republika je zemí s nejvyšší koncentrací uranu v podloží na světe. Jeho přeměnou vzniká radon, který se jako plyn dostává do vnitřního prostředí staveb. Ten je potřeba odvětrávat, protože podle WHO je druhou nejvýznamnější příčinou rakoviny plic hned po kouření.“  Navíc koncentraci radonu v domě či bytě člověk nepozná, u specializovaných firem si lze však objednat krátkodobé měření. Faktory ovlivňující výskyt radonu uvnitř budov ovlivňují i těsnost stavby a zmiňovaná intenzita větrání.

Okno
i (Zdroj: Depositphotos)
Ať se nám to líbí nebo ne, větrat je potřeba i v zimě (Zdroj: Depositphotos)

Pro dostatek čerstvého vzduchu a tepelnou pohodu musíme umět vyvážit tři složky, jež přispívají k vytvoření komfortního klima. Kromě teploty jako takové má na naši „pohodu“ vliv také vlhkost vzduchu, rychlost jeho proudění a v neposlední řadě koncentrace CO2. Právě proto je důležité větrání nepodceňovat a věnovat mu patřičnou pozornost.

Kvalita vnitřního prostředí má podstatný vliv na naše zdraví a imunitu. Správná teplota a větrání je pro náš život v uzavřených prostorech ještě důležitější než akustické anebo světelné mikroklima. Pro zdravé prostředí a regeneraci lidského organismu je proto základem dostatek čerstvého vzduchu a tepelná pohoda.

Větrejte ráno a před spaním
i (Zdroj: Depositphotos)
Větrejte ráno a před spaním (Zdroj: Depositphotos)

Tip na moderní způsob větrání:

Kvalitní vzduch ve vašem obydlí mohou zajistit i větrací jednotky, které se o vše postarají za vás. Jejich podstatnou výhodou je výrazné omezení tepelných ztrát, schopnost udržovat stabilní mikroklima po celý rok a prokazatelně zvyšují kvalitu vzduchu. Větrací jednotky navíc zajišťují útlum hluku zvenčí. Jejich podstatnou výhodou je také možnost volby filtrů, kdy se správně zvoleným filtrem můžete přispět k řešení problémů alergiků či osob s respiračními obtížemi. K dostání je filtr na jemný prach a pyl, ale třeba i filtr s aktivním uhlím, který filtruje pachy z venku.

korasmart-1300-copy
i (Zdroj: Korado)
Ideální je trvalé větrání po celou noc (Zdroj: Korado)

Sedm tipů pro efektivní management tepla v domácnosti v zimním období:

  • Alespoň jednou denně otevíráme okna do kořán a provětráme celý byt. Nejen ložnice nebo obývací pokoj trpí vlhkostí, ale i koupelny, chodby či toaleta.
  • V zimě zapomeneme na ventilačku i mikroventilaci (využijeme jich max. přes noc), jejich prostřednictvím nám utíká především teplo, ale vydýchaný vzduch v místnosti dostatečně neodvětrá.
  • V ložnici a místnostech, kde trávíme většinu času, je vhodné větrat častěji. Ráno – pro odvětrání přebytečné vlhkosti a večer – pro obnovení čerstvého vzduchu. Ideální je však trvalé větrání po celou noc. S tím mohou pomoci lokální větrací jednotky, které filtrují prach, pyl a další zatěžující škodliviny z venku. Jejich výhodou je také výrazné odhlučnění, jež vítají především obyvatelé rušných lokalit. 
Větrání
i (Zdroj: Depositphotos)
Kvalita vnitřního prostředí má podstatný vliv na naše zdraví a imunitu (Zdroj: Depositphotos)
  • Jsme-li doma celý den, větráme častěji - krátce, ale intenzivně. Na 5 minut otevřeme všechna okna naráz, v čase velkých mrazů stačí 3 minuty. Během této chvíle se vzduch sice ochladí, ale stěny vychladnout nestihnou a prostor se tak brzy opět prohřeje. Větrat nezapomínáme ani v době vaření, sušení mokrého prádla či po sprchování, tedy v době, kdy zvyšujeme vlhkost v obydlí.
  • Je-li otopné těleso umístěno přímo pod oknem, v době větrání otočíme termostatickou hlavici na minimum, aby ji chladný vzduch zvenku nemátl a otopné těleso nepřidávalo na intenzitě. Po ukončení větrání a opětovném prohřátí místnosti ji vrátíme do původního nastavení.
  • Vysledujeme, jaká je pro nás ideální teplota v každé místnosti, a tu se snažíme pomocí regulačních prvků udržovat.
  • Odstraníme dlouhé závěsy a všechny objemné předměty, které by mohly bránit cirkulaci vzduchu okolo otopných těles. Naopak roleta přímo v okně pomůže proti úniku tepla.

Publikováno: 9.12.2020, Autor: KORADO (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce