reklama

18. díl Online stavebního deníku strávíme na WC a nakoukneme z kamen do komína

V domě v Tišicích se práce zvenku přesunuly dovnitř, protože v zimě se toho venku moc dělat nedá. I když třeba dokončit nový vchod do sklepa se dá. V domě se pak konala událost století - Karel bude mít záchod, jaký svět neviděl. A také kamna. Nebo komín?

Instalace wc
i (Zdroj: Prima DOMA)
18. díl Online stavebního deníku strávíme na WC a nakoukneme z kamen do komína (Zdroj: Prima DOMA)

Zpráva o tom, že si Josef Beneš ve svém domě dokončil s Pepovou pomocí infrasaunu, nadzvedla Karla půl metru nad zem. Ještě než dopadl, stihl se na Pepu rozzlobit, že mu Josef Beneš odlákal stavební dělníky a dozajista si svojí sauničku staví z Karlova materiálu. Marně mu Pepa vysvětloval, že infrasauna se modulová.

Vtipnou vsuvku tentokrát zařídil Pepa, který Karlovi při jeho pláči nad investicemi do domu povyprávěl o alternativním způsobu bydlení. Například tzv. zemědům, což je opravdu unikátní budova, postavená prakticky z odpadu. Základ tvoří vyřazené pneumatiky, pivní lahve nebo plechovky od nápojů. To vše je zahrnuto zeminou. Čelní stěna je prosklená a vypadá spíš jako luxusní skleník, což ale na vzhledu vůbec neubírá. Spíš naopak. Majitel se rozhodl žít bez potřeby připojení se na vnější zdroje. Elektřinu mu vyrábí fotovoltaika, vodu sbírá při deštích do rezervoárů a filtruje jí. Vnitřní zařízení mu navíc dovoluje např. pěstovat v obývacím pokoji zeleninu jako v zimní zahradě. Jedinou překážkou je, že takový dům se nachází na Aljašce.

Domek
i (Zdroj: Depositphotos)
Zemědům může vypadat i jako slavný hobití domeček (Zdroj: Depositphotos)

Dokončování nového vstupu do sklepa

Připomeneme si nejprve, jaké práce se při tvoření nového vstupu do sklepa dělaly:

  • odbagrovala se zemina okolo zdi domu,
  • dno jámy se vysypalo štěrkem,
  • štěrk se překryl kari sítí,
  • přes kari síť se vylila základní deska, do které se ještě nainstalovala výztuž do bočních zdí,
  • připravila se první řada ztraceného bednění,
  • připravil se prostor pro výstavbu nového schodiště do sklepa.
Bednění
Po obvodu výkopu se postaví ztracené bednění (Zdroj: Prima DOMA)
Výkop
Kvůli novému vchodu do sklepa bylo potřeba vybagrovat vstup (Zdroj: Prima DOMA)

V současné chvíli se provádí první vrstva hydroizolace. U hydroizolace si budeme pamatovat jedno důležité upozornění. Nikdy jí nedáváme do kolmého rohu, ale snažíme se vytvořit tzv. fabion, který bude daleko lépe odvádět vodu a místo nebude náchylné na praskání. Platí to jak u nátěrové hydroizolace, tak i u ostatních typů hydroizolace. Fabion se vytvoří tak, že se na stěnu nanese vrstva malty, lepidla nebo další jiný typ povrchové úpravy zdí a pomocí např. láhve od pití se vytvoří v místě spoje zdi a podlahy oblina místo klasického 90° zkosení. V souvislosti s aplikací hydroizolace by žádný roh neměl být kolmý a platí to i u vchodu do objektu. 

Izolace
Kvůli novému vstupu do sklepa se musí okolo vchodu a podél zdi vytvořit vrstva hydroizolace (Zdroj: Prima DOMA)
Hydroizolace
Hydroizolaci je potřeba natřít do tzv. fabionu (Zdroj: Prima DOMA)

Také je nutné nechat základní desku vyzrát. Minimální doba je 3 týdny. Pokud nedodržíme stanovenou dobu, beton nebude mít dostatečně dlouhou dobu na dokonalé vyschnutí a vyzrání, a po čase jednak začne praskat a za další bude vrchní nátěr hydroizolace k ničemu, protože beton bude protékat. 

Jakmile bude deska dostatečně vyzrálá, začne se pracovat na ztraceném bednění, ze kterého se bude stavět boční zeď, budou se připravovat schody, u kterých se ještě rozhodne, zda se jako finální povrch použije velkoformátová dlažba nebo zámková dlažba. Do vstupního otvoru se namontují zárubně a dveře, a udělají se povrchové úpravy. V úplném závěru pak bude Josef Beneš s Karlem řešit finální úpravy po estetické stránce.

Výztuže
Aby se zeď vlivem působení okolní zeminy nezbortila, do betonu se usadí výztuže (Zdroj: Prima DOMA)
Základová deska
Dno výkopu se vysype štěrkem a vylije betonem (Zdroj: Prima DOMA)

Karlovo nové a superdokonalé WC

Uvnitř domu se mezitím schyluje k velké a zcela zásadně důležité akci. Bude se instalovat WC modul. WC modul je vlastně taková stavebnice, kterou si složíme dle návodu a instalujeme do předem připravené místnosti. V prvopočátku se musíme rozhodnout, zda bude našemu srdci bližší modul, který se zazdívá nebo ten, který se zavěsí na předstěnu. Závěsné toalety jsou velmi praktické především z hlediska úklidu na WC. 

Modul
i (Zdroj: Prima DOMA)
WC moduly jsou dodávány s veškerými komponenty (Zdroj: Prima DOMA)

Moderní vymoženosti vám pak nabídnou i různě tvarované WC mísy, prkénka plastová, dřevěná, s obrázky či antibakteriální úpravou. Velmi "vychytaná" je tzv. brzda, která zajistí, že se sedací část prkénka nesklopí s rachotem, který budí sousedy, ale pomalu s bržděním dosedá na místo. 

WC moduly
i (Zdroj: Prima DOMA)
I v toaletách proběhla revoluce, dnes si můžete nechat nainstalovat opravdu moderní a účelové (Zdroj: Prima DOMA)

Další výhodou modulu je to, že nemusíme na nic čekat, zvlášť v případě, že jsme se rozhodli pro předstěnovou úpravu. Jednoduše modul usadíme, nastavíme podle potřeby a napojíme jej na kanalizaci. Po skončení instalatérské práce může přijít sádrokartonář a osadit stěnu deskami. 

Kanalizace
WC modul se postaví na místo, nastaví a napojí na odpad (Zdroj: Prima DOMA)
Tlačítka
Závěsná předstěnová wc nabízí k modulu i designově zajímavá tlačítka (Zdroj: Prima DOMA)

Online elektronický stavební deník

V rámci instalace komínové vložky a kamen do domu došlo k problému mezi subdodavateli. Kominíci nechtěli komín vyvložkovat, neboť dle jejich vyjádření musí být zapojená kamna. Kamnáři zase odmítali zapojit kamna, dokud nebude vyvložkovaný kmín. Patovou situaci musel řešit Josef Beneš. I to se na stavbách stává a je to bohužel častým jevem, že v rámci dodržování legislativy a předpisů není možno nějakou práci provést. Většinou se naráží na špatně nebo nelogicky nastavené předpisy, které si navzájem odporují. Kompromis se pak často hledá velmi obtížně. I takovéto věci však lze pomocí Elektronického stavebního deníku řešit.

http://www.stavario.com

Právě proto, že je online, není potřeba trávit spoustu času pobíháním mezi organizacemi, úřady a firmami a domáhat se nějaké nápravy. Všechno se pohodlně vyřeší online komunikací, popř. mailem či telefonátem. A je to možné řešit okamžitě, neboť online komunikace je přístupná všem dotčeným subjektům.

Problém
i (Zdroj: Prima DOMA)
Jak vyřešit problém kamen a komínu? (Zdroj: Prima DOMA)

Exkurze do závodu na výrobu kamnářských komponentů

Pepa proto nelenil a zajel si do výrobního závodu, kde se problematikou kotlů, kamen a topení zabývají. Vyrábějí se zde totiž komínové vložky. Odpovědný pracovník mu vysvětlil, že je potřeba mít především jasnou představu o tom, jaký typ kotle v daném objektu bude. Měli bychom také vědět, jaký bude mít kotel objem, jaký výkon a na základě všech dostupných údajů se vypočítá výška komínu, jeho průměr a celkový výkon. Platí to pro všechny druhy topení, v případě Karla se  bude jednat o plynové topení s přídavnými krbovými kamny na dřevo. Jednoduše se dá říci, že výkonem kamen je ovlivněn průměr komínu a na základě těchto údajů by měl projektant vypočítat výšku komínu. V případě, že výška není vypočtena, zajistí tento údaj revizní firma, která pomocí protokolu doloží, zda komín splňuje všechny náležitosti a jakým způsobem dospěli k rozhodnutí o výšce komínu. 

Výroba
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pepa byl na exkurzi v závodě, kde vyrábějí komínové vložky (Zdroj: Prima DOMA)

V souvislosti s výběrem typu kamen bychom si měli také položit otázku čištění komínu. Každý komín je potřeba v nějakém stanoveném intervalu prohlédnout revizní firmou a nechat vyčistit. Čištění komínu závisí právě na tom, čím budeme v objektu topit. Topení tuhými palivy (v našem případě dřevem) způsobuje vyšší podíl sazí v komíně + nejrůznější usazeniny a nečistoty. Také bychom měli dodržovat typ paliva stanovený výrobcem. Náhražky kvalitního topného dřeva v podobě odřezků z dílny, starého a nejlépe ještě nalakovaného dřeva nám mohou způsobit v komínu vyšší nános sazí a dehtu, a tyto zplodiny pak mohou ve finále v komínu i chytit. 

Nerez
i (Zdroj: Prima DOMA)
Komínové vložky se vyrábějí převážně z nerezu (Zdroj: Prima DOMA)

Před vložkováním komínu je bezpodmínečně nutné nechat komín zkontrolovat a vyčistit. K vložkování se používají komponenty z nerezu. Je možné si koupit standardní komínové vložky nebo si je nechat vyrobit na míru. To se dělá v případě, že komín není úplně rovný a je potřeba do něj usadit atypickou vložku. Instalaci komínové vložky bychom měli nechat na odborné firmě, která samozřejmě přejímá na sebe všechna rizika spojená s instalací, a také případné pozdější reklamace. Firma nejprve komín zaměří a zjistí vady a nedostatky a následně dodá a namontuje komínovou vložku. 

Komín
i (Zdroj: Prima DOMA)
Komín se musí nechat vyčistit a nově vyvložkovat (Zdroj: Prima DOMA)

Karlovo okénko na téma úřední šiml

Příhoda s kominíkem a kamnářem Karlovi připomněla jeho vlastní zkušenosti s úřady, kdy si prošel lapáliemi s propadlým občanským průkazem a nemožností vystavení oddacího listu. Oddací list vám bez občanky nevydají a novou občanku bez oddacího listu také ne. A teď babo raď. No ale má se to zlepšit, snad už na úřadech konečně zjistí, že žijeme ve třetím tisíciletí a v době technologické revoluce, a že stačí naklikat údaje klienta do databáze a ono se to tak nějak spojí a není potřeba nosit k přepážkám stohy listin.

Publikováno: 14.2.2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová