reklama

Ve 23. dílu Online stavebního deníku se bude řešit sytém topení a chlazení

Rekonstrukce v Tišicích by měla pomalu, ale jistě spět do finále. Jak se ale ukazuje, nejde vždy všechno podle plánu. Třeba když najednou dojdou peníze na financování dalších rekonstrukcí, Dělníci mají sice Karla rádi, ale zadarmo ani kuře nehrabe. A to mu ještě stihli vyfrézovat komín, usadit nové komínové vložky, Pepa koupil a přivezl kamna a řešilo se topení a chlazení v domě.

Topení a chlazení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ve 23. dílu Online stavebního deníku se bude řešit sytém topení a chlazení (Zdroj: Prima DOMA)

Frézování komínu 

Komín je konečně oplechovaný a momentálně se bude do vnitřní části instalovat komínová vložka. Protože Karel bude doma topit nejen tuhými palivy, ale i plynem, je potřeba umístit do komínu dvě vložky právě pro rozdílné typy topení. Jedna z vložek je nerezová, zatímco druhá je plastová. Plastová komínová vložka bude sloužit k odvodu spalin plynu. Plynové kondenzační kotle jsou dnes koncipovány tak, že spaliny jsou v podstatě téměř studené. Komínová vložka na odvod plynových spalin je navíc vyrobena tak, že je dvouplášťová. Hlavním vývodem odchází spaliny a vnějším prostorem okolo si kotel přisává vzduch na spalování. 

Komín
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vnitřní část komínu musela být kvůli drobným nerovnostem vyfrézovaná (Zdroj: Prima DOMA)

V případě, že si chcete do svého bytu nechat nainstalovat plynový kondenzační kotel, nemusíte k tomu dokonce mít ani komín. Což je výhodou pro obyvatele etážových bytů. Trubky na odvod spalin je možné vést skrze zeď ven. Zcela jednoduše se probourá otvor ve zdi domu a trubky se vyvedou mimo obytný prostor. Z nich pak jako spaliny vychází pouze jemná vlažná pára, která neškodí ani domu, ani životnímu prostředí. 

Plastová trubka
Plastová trubka na odvod spalin se povede samostatným sopouchem v komínu (Zdroj: Prima DOMA)
Vložka
Komínová vložka pro odvod spalin z kotle na tuhá paliva musí být z nerezu (Zdroj: Prima DOMA)

V případě samotného vložkování komínu pomocí nerezových trubek se používají 1 metr dlouhé prefabrikáty, které se kompletují podle délky komínu. Mohou se také používat ohebné nerezové vložky, které se přizpůsobí nerovnému sopouchu v komíně. V případě, že je v komíně jen malá nerovnost, lze jí vyfrézovat. I zde však platí pravidlo, že při frézování lze odebrat pouze malé procento z tloušťky komínu, obvykle se počítá při tloušťce 15 cm odebrání max. 5 cm vrstvy.

Důležité je, abyste před samotným vložkováním komínu měli již vybraná kamna, ve kterých budete topit. Podle nich se pak bude instalovat komínová vložka.

Instalace
Plastové trubky se povedou skrze zeď ven (Zdroj: Prima DOMA)
Kotel
K plynovému topení se dají napojit plastové trubky na odvod spalin (Zdroj: Prima DOMA)

Pepa kupuje kamna

V projektu se počítá s kamny na tuhá paliva, resp. na dřevo, neboť Karel chce mít v obývacím pokoji komorní pohodu a dívat se do ohně, v němž praskají polena. Projektant vypočítal, jaká kamna bude potřeba zajistit. V současnosti ale, jak se postupuje se zateplením domu se budou dělat nové propočty, tak aby objem kamen byl ideální k objektu. Každá kamna na tuhá paliva dosahují určitého výkonu a ten by neměl být ani malý, ani příliš velký. 

Jako základ musíme znát průměr komínu, neboť v podstatě - co kamna, to jiný průměr trubek. Dále je potřeba vědět, k čemu se kamna budou primárně používat, rozumí se, že k topení, ale zda budou kamna standardně vytápět celý objekt či budou sloužit pouze k přitápění a zavlažování. V případě Karlova domu v Tišicích hledá Pepa kamna, která budou mít regulaci výkonu a nebudou ani příliš malá a ani nebudou vykazovat vysoký výkon. 

Kamna
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kamen na tuhá paliva bylo v nabídce nepřeberné množství (Zdroj: Prima DOMA)

Na některých ukazatelích o výkonu kamen se můžete dočíst, že mají tzv. terciální spalování. Jde o zvyšování efektivity kamen tím, že spalovaný vzduch z kamen neodchází rovnou do komínu, ale je několikrát tažen spalovací komorou, aby jej bylo možno maximálně využít. Kromě toho se pak v technických parametrech od výrobce dočteme, jaký typ paliva je ke konkrétnímu typu kamen doporučován. 

Kamna v objektu vždy stavíme na žáruvzdorný povrch, ideální je dlažba, tvrzené sklo nebo plechový podklad. Kromě toho, že Karel potřebuje kamna o výkonu 4 kW a více, uvažoval Pepa nejen o kamnech celolitinových, ale i o kachlových a kamnech zdobených kamennou římsou. A jaká nakonec po dohodě s designéry vybral? To je ještě překvapení.

Překvapení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Jaká kamna nakonec Pepa s designéry vybral? Počkejte si na odhalení (Zdroj: Prima DOMA)

Topit nebo chladit?

Dům v Tišicích sice pomalu spěje do svého finálního stádia a je zde vyřešeno, doufejme uspokojivě topení, ale Karel se nastěhuje nejspíš ve chvíli, kdy se topit přestane a on bude chtít mít v domě přes léto příjemnou teplotu. Dá se dům ochladit?

Budete se divit, ale dá. Kromě toho, že všichni jsme zvyklí si doma větrat a tím ochlazovat vzduch uvnitř domu, lze si nakoupit do každé místnosti větráky a chladit se. Víme ale také, že pouštět si nepřetržitě studený vzduch v létě za krk má za následek maximálně to, že se ráno probudíme s chrapotem a zablokovaným krkem. Musí se na to tedy jinak. 

V domech, které mají klimatizaci je problém vyřešen jednoduše a geniálně. Nastaví se požadovaná teplota a klimatizace udělá veškerou práci za nás. Problém nastává většinou u alergiků, kteří reagují na zvýšenou prašnost prostředí. Nesmíme ani zapomenout na zvýšené náklady na topení, resp. na chlazení, které s používáním klimatizace zákonitě narůstají. 

Rastr
Stopní systém chlazení je ukotven do sádrokartonového rastru (Zdroj: Prima DOMA)
Chladící systém
Systém stropního chlazení je soustava trubek, jimiž proudí studená voda (Zdroj: Prima DOMA)

Moderní chladící systémy dnes využívají v podstatě obrácený systém podlahové topení, který se nazývá stropní plošné chlazení. Ideální je, že tento systém dokáže nejen chladit, ale i vytápět. Tento systém vypadá tak, že v hliníkové fólii je zatavena a rozvedena rozvodná trubice, a tato fólie je klasicky osazena do sádrokartonového rastru a zaklopena sádrokartonem. Celý systém je napojen na páteřní rozvod, který vede do rozdělovače, a ten je pak sveden k chladivému zdroji. Jako chladivý zdroj většinou slouží tepelné čerpadlo, které dokáže jak vytápět, tak chladit. 

Systém stropního chlazení a vytápění pak funguje na principu sálání, což umožňuje, že se teplo nedrží pouze u stropu jako je tomu při běžném vytápění prouděním vzduchu. Do stropního systému je vháněna studená voda a ta prostor v místnostech ochlazuje tím, že do sebe absorbuje teplo z místnosti a odvádí ho mimo dům. Prostory se tak ochlazují přirozeně a není nutné do domu vhánět studený vzduch pomocí větráků a dalších zařízení. 

Systém
i (Zdroj: Prima DOMA)
Systém stropního chlazení a vytápění pak funguje na principu sálání (Zdroj: Prima DOMA)

Karlozor a okénko pravdy

Karel není zrovna nadšen, že jeho ještě ani nevybudované sousedské vztahy se už začaly znatelně ochlazovat. Důvodem jsou rozježděné nezpevněné plochy před domy dotyčných sousedů, kterým dělníci a nákladní auta udělali z travnatých míst oraniště. Pepa ale slíbil, že vše uvedou do původního stavu a vše bude pochopitelně krásnější, než bývalo. Karel hořekoval, že to bude stát peníze, ale nedá se nic dělat. 

A my si budeme pamatovat, že pokud budeme za jakýmkoliv účelem používat prostranství, které není naše a patří sousedům, je nutné mít jejich souhlas (např. kvůli krátkodobému parkování automobilů, odkládání stavebního materiálu a podobně) a samozřejmě po skončení tohoto užívání uvést prostor do původního stavu, tzn. uklidit vše, co tam nepatří a případně upravit povrch travnaté plochy či komunikace. 

Nastal čas dočerpat úvěr

Karel s odhadcem propočítali, že byla proinvestována polovina hypoúvěru, který Karel na rekonstrukci získal. A ejhle, došly peníze. Karel, mít vlasy, by byl asi rázem plešatý, když si spočítal, kolik finančních prostředků již "nacpal" Josefu Benešovi. A protože rekonstrukce musí dospět do finální podoby, je potřeba požádat krásnou makléřku Markétku o dočerpání druhé poloviny úvěru. 

Karel sice neustále skepticky tvrdí, že to na baráku není vidět a že neví, kam ty peníze vlastně jdou. Každý vnímavý divák, který s námi sleduje rekonstrukci domu v Tišicích od prvopočátku ale ví, že Karlův dům je, a ještě bude vybaven nejmodernějšími systémy, které mu nejen usnadní pohodlný život, ale také mu pomohou s návratností vložených investic. Proinvestované finance tak přeci jen jistým způsobem dostane v budoucnu zpět. A za to už nějaký ten milion stojí.

Karel a Markétka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Karel a makléřka Markétka (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 21.3.2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová