reklama

Jak zvládnout montáž WC modulu

Stavíte nový rodinný dům nebo jste se pustili do rozsáhlé rekonstrukce? To u vás dříve nebo později pravděpodobně dojde také na montáž nového WC modulu. Jaké jsou možnosti výběru, na co je třeba při nákupu myslet a jak si vlastně s montáží poradit?

Koupelna
i (Zdroj: Depositphotos)
Před montáží vše dobře promyslete (Zdroj: Depositphotos)

Ačkoliv se vám z množství otazníků může na první pohled zamotat hlava, není instalace WC modulu žádná velká věda. S návodem od nás si s ní poradí každý středně zkušený kutil.

Začněte tím, že si vše dobře promyslíte

Ještě před samotnou montáží WC modulu je důležité si vše dobře promyslet. Dříve, než modul vůbec zakoupíte, byste měli mít jasnou představu o tom, jakou konkrétní toaletu k němu později připojíte. Pokud se například rozhodujete pro v současnosti velmi populární závěsné toalety, budete s velkou pravděpodobností potřebovat jiný modul než pokud byste se rozhodli pro klasické WC. Je tak třeba vše pečlivě naplánovat a ujistit se o tom, že jednotlivé vámi vybrané části bude možné spojit v jeden fungující celek.

Závěsné toalety nejsou v kurzu bezdůvodně

Je velmi pravděpodobné, že se nakonec rozhodnete pro modul pro již zmíněné závěsné toalety. Ty totiž nepatří mezi, v současnosti nejpopulárnější druhy WC bezdůvodně. Jejich velkou výhodou je nejen stylový design, ale také snadná údržba prostoru okolo toalety, kde se u starších modelů často drží nepořádek. Postup montáže modulu si tak ukážeme právě na závěsné toaletě.

Vyberte si konkrétní mísu i sedátko

Kromě typu toalety byste ještě před koupí a montáží WC měli mít jasno o tom, jakou konkrétní mísu a sedátko budete chtít. Různé druhy mís totiž požadují rozdílné výšky modulu a některé designové modely zase například potřebují jinou velikost otvorů pro šrouby, kterými se k modulu připevňují. Vše tedy předem promyslete a raději dvakrát zkontrolujte. To samé platí i pro výběr sedátka, které bude mít vliv na celkovou výšku WC. Standardní výška WC se sedátkem je 41 cm, není to však berná mince. Kromě klasických sedátek se můžete rozhodnout také pro zajímavou novinku, záchodové sedátko s brzdou. To obsahuje mechanismus podobný zavírání některých kuchyňských skřínek, který zamezí hluku při prudkém sklopení.

Závěsné WC
i (Zdroj: Depositphotos)
Velmi populární je závěsné WC (Zdroj: Depositphotos)

Myslete také na splachování

Nezapomínejte ani na splachovací tlačítka. I zde je třeba mít předem jasno, která později k WC modulu připojíte. Zde platí při výběru jednoduché pravidlo – tlačítka vždy kupujte od stejného výrobce jako WC modul. Způsob jejich upevnění je totiž napříč modelovými řadami stejné značky vždy stejný. Jednotliví výrobci se naopak mohou v rozměrech a způsobu uchycení mírně lišit. Nezapomeňte také tlačítka sladit s vybranou mísou a sedátkem. I toaletě to přece může slušet.

Splachovací mechanismus
i (Zdroj: Depositphotos)
Můžete si vybrat i designové splachovací tlačítko (Zdroj: Depositphotos)

Dnešní kutilství má své výhody

Jako kutilové dneška máte oproti svým předchůdcům při montáži WC modulu značnou výhodu. Vše potřebné vám totiž po objednání modulu dorazí v jednom balení a vám tak odpadá zdlouhavé pobíhání po obchodech, při kterém sháníte chybějící komponenty. Dnes stačí jen rozbalit jednu krabici a řídit se podrobným návodem, který je její součástí. Vše potřebné při tom máte na dosah ruky. A jakmile vyberete pro WC modul to správné místo, je čas pustit se do práce.

Správné vzdálenosti jsou základ

Montáž WC modulu začíná jeho postavením na místo a nastavením správné výšky za pomocí jeho pohyblivých nožiček. Při nastavení výšky myslete nejen na mísu a sedátko, ale také na výšku hotových podlah, které pod závěsnou toaletou budou. Změřte si také vzdálenost modulu od stěny. Ta musí být po obou stranách stejná a dostatečně velká na to, aby se mezi modul a stěnu vešel záhyb trubky pro odtok odpadu a napojení přívodu vody.

Šroubování do země
Změřte si vzdálenost modulu od stěny (Zdroj: Prima DOMA)
Šroubování do zdi
Při nastavení výšky myslete také na výšku hotových podlah (Zdroj: Prima DOMA)

Jak správně napojit odtok odpadu

Když budete hledat místo pro montáž WC modulu, myslete na to, že by trubka pro odtok ve zdi neměla být v jeho středu. Mezi ní a prostorem v modulu vyhrazeném pro odpadní trubku by měl totiž být záhyb složený ze dvou 90stupňových kolen. Pokud bude odtok ve zdi a střed modulu v přímce, montáž se vám zbytečně zkomplikuje. Záhyb následně propojí odtok ve zdi a střed modulu, kam posléze povede odtok z toaletní mísy. Odpadové trubky při této práci kraťte nejlépe pilkou na kov, hrany před spojením důkladně obruste. Nezapomeňte také trubky před spojením namazat mazadlem a opatřit patřičnými těsnícími kroužky.

Při napojení přívodu vody buďte obzvlášť opatrní

Po napojení trubek na odtok odpadu je čas na další krok montáže WC modulu – připojení přívodu vody do splachovací nádržky. Zde buďte velmi pečliví a důsledně se řiďte pokyny v návodu od výrobce, od kterého také v balení najdete vše potřebné. Jakákoliv chyba v tomto kroku se vám může pěkně prodražit. Jakmile se totiž WC modul obloží, bude případné netěsnící spoje složité odhalit a opravit. Připojení přívodu vody zcela nedokončujte. Finální krok přijde na řadu až poté, co namontujete kovové profily pro následné obložení modulu.

Poslední krok: Udržet vše na místě

Po napojení WC modulu na přívod vody a odtok odpadu je třeba smontovat konstrukci, díky které se modul následně obloží sádrokartonem nebo instalační stěnou. Její základ tvoří kovové profily, které po propojení vytvoří pomyslnou klec pro WC modul, která se následně zakryje vámi vybraným materiálem. Ke konstrukci se také napevno připojí samotný WC modul. Než tak učiníte, ještě jednou přeměřte, zda máte správnou výšku modulu a zda jsou obě strany modulu stejně vzdáleny od zadní stěny místnosti. Pokud je vše v pořádku, přimontujte nohy modulu ke kovovým profilům a zafixujte jej k zadní stěně za pomoci stěnových držáků. Hotovo? Tak teď je ten správný čas dokončit montáž přívodu vody.

Odpad, závěsný modul
Pečlivě připojte přívod vody do splachovací nádržky (Zdroj: Prima DOMA)
Závěsný modul
Ke konstrukci se napevno připojí WC modul (Zdroj: Prima DOMA)

Montáž obložení a samotné toalety počká do příště

Vyrovnáním a dokončením konstrukce vrcholí jedna ze dvou částí montáže WC modulu. Takto připravený modul už může na své dokončení počkat podle toho, jak budou postupovat ostatní práce v domě. A o tom, jak do připravené konstrukce později umístit sádrokartonové desky a jak dokončit montáž samotné toalety, sedátka a splachovacích tlačítek, si budeme povídat třeba zase jindy. Pro dnešek už jste práce odvedli víc než dost.

Publikováno: 3.4.2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.