reklama

Online stavební deník a 27. díl, kde se narodí nová koupelna

Ať si venku sněží a leje, v Tišicích na stavbě to jede. Finále se blíží mílovými kroky a stavební dělníci se potkávají s nejrůznějšími odborníky. Tentokrát v koupelně, která se rodí jako fénix z popela. Kromě toho se pokládá nová vinylová podlaha, instalují se zárubně a dveře, a to si Fachmani nemůžou nechat ujít.

Koupelna
i (Zdroj: Prima DOMA)
Online stavební deník a 27. díl, kde se narodí nová koupelna (Zdroj: Prima DOMA)

Narození nové koupelny

Jakmile je dokončený obklad koupelny, je načase nainstalovat sanitární techniku, tedy vanu a umyvadlo. A jak si vybrat v tom neskutečně obrovském množství tvarů, materiálů a barev? Můžete si koupit klasické keramické umyvadlo a plechovou smaltovanou vanu, případně vsadit na vanu plastovou. Můžete se také "rozvášnit" a koupit umyvadlo kameninové, kovové nebo dokonce dřevěné. Protože se ale jedná o materiály nestandardní, počítejte také s nestandardní cenou. 

Umyvadlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Moderní umyvadla se instalují do koupelnových skříněk (Zdroj: Prima DOMA)

Co se týče tvarů, tak samozřejmě preferujeme takové, které budou ladit s celkovým designem koupelny. Na trhu jsou např. velmi oblíbená umyvadla slim, která jsou zasazena do koupelnového nábytku. Zde se držíme zejména typu přívodu vody a usazení vodovodních baterií. Ve většině případů se již instalují baterie stojánkové, takže není potřeba řešit rozteče mezi kohoutky. U stojánkových baterií řešíme pouze výšku přípojky a výšku odpadů. A také délku ramínka, které by nemělo směřovat přímo do výpusti umyvadla. U takto řešeného ramínka máte jistotu, že si nejen umyjete ruce, ale také se kompletně osprchujete, a ještě si umyjete obklady v polovině koupelny. Dáte-li přednost hranatému umyvadlu před oblým, dávejte pozor na řešení přechodů mezi hranami. Nepřístupná místa pak brání při úklidu a hrozí zde zanesení nečistotami a postupná tvorba plísní. 

Ramínko
i (Zdroj: Prima DOMA)
Při kupování vodovodní baterie si změřte délku ramínka (Zdroj: Prima DOMA)

V případě vany vsaďte raději na akrylát než na smalt. Akrylátové vany jsou méně náchylné k poškození, a navíc daleko lépe vedou teplo. Máte-li touhu mít vanu v prostoru, dopřejte si litý mramor. Tento materiál je sice velmi těžký, ale stabilní a rozhodně se vám nestane, že se s takovou vanou převrhnete na podlahu. 

Než se rozhodnete pro tu či onu vanu, navštivte vzorkovou prodejnu a vanu si vyzkoušejte. Teprve potom nakupujte. Pro romantické duše nebo vícečlennou rodinu je pak dobrou volbou vana v šířce od 180 cm více, která pojme i dvě osoby najednou. Podmínkou ale je, abyste na takto velkou vanu měli také velkou koupelnu.

Koupelna
i (Zdroj: Prima DOMA)
Karlova koupelna dostává pevné obrysy (Zdroj: Prima DOMA)

Jak položit vinylovou podlahu?

Při pokládání vinylových podlah je potřeba dodržet několik základních pravidel:

  • Zajistěte si, aby veškerý materiál na pokládání podlah byl na stavbě minimálně 48 hodin před pokládkou (zní to podivně, ale ve chvíli, kdy začnete pokládat jednotlivé segmenty a zjistíte přesně uprostřed, že vám cosi chybí nebo má polovina desek jiný dekor, je docela pozdě plakat nad rozlitým mlékem a zde nad špatně dodaným materiálem). Vinyl se ale navíc potřebuje aklimatizovat a tzv. si zvyknout.
  • Zkontrolujte podklad, a především správnou rovinatost podkladu. Každý výrobce upozorňuje na určité parametry podkladu, které je potřeba zajistit.
  • Podklad je třeba dokonale očistit od prachu, nánosů nečistot, kamínků a barev.
Broušení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Podklad před pokládkou krytiny zbruste a vyčistěte (Zdroj: Prima DOMA)
  • Změřit aktuální vlhkost v místnosti přístrojem k tomu určeným, 
  • položit správnou podložku pod vinylovou krytinu (typ podložky určuje výrobce), 
  • většina typů vinylových podlah se pokládá zleva doprava, ale někteří výrobci uvádějí i montáž opačnou (opět seznámit se s pokyny výrobce), 
  • nezapomínat na dilataci u stěn. 
Dilatace
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nezapomínejte na dilatační spáru (Zdroj: Prima DOMA)
  • Řezání krytiny lze obyčejnými vylamovacími noži, není většinou potřeba žádný speciální přístroj, 
  • po kompletním položení krytiny je potřeba nechat podlahu v nezatíženém stavu minimálně 24 hodin odpočinout, 
  • závěrem je potřeba nainstalovat lišty. 
Podlaha
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pokládka vinylové podlahové krytiny (Zdroj: Prima DOMA)

V případě pokládání vinylové podlahy v kuchyni se vyvarujte usazování kuchyňské linky nebo velkých vestavěných skříní v jiných místnostech na tuto krytinu, snažte se ukončit pokládku těsně u tohoto druhu nábytku. Kuchyňské linky a vestavěné skříně jsou velmi těžké a jejich usazení na krytinu dojde k zafixování k podkladu a efekt plovoucí podlahy tak bude zničen. Pokud má vaše kuchyňská linka nožičky, vyřízněte do krytiny potřebné otvory a linku nechte usazenou pouze na podkladu podlahy.

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Díly je možno zkracovat a upravovat (Zdroj: Prima DOMA)

Dodržujte dilatační spáry nejen u stěn místností, ale zároveň i mezi místnostmi. Pokud trváte na jednolité podlaze po celém objektu, vytvořte dilatační spáru mezi místnostmi a následně usaďte přechodovou lištu ve stejné barvě, jako má podlaha. Pomoci vám mohou i speciální tvarovky, které mají tloušťku krytiny a které se k podkladu připevňují silikonem. 

Dělení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na vyřezávání tvarů stačí vylamovací nůž (Zdroj: Prima DOMA)

Vybíráme dveře a zárubně

Dříve, než se nasadí dveře, je potřeba nainstalovat také obložky nebo jak se vžilo říkat - futra. Sám Josef Beneš doporučuje, aby takovou práci provedla odborná firma, třebaže celá instalace vypadá na první pohled jednoduše. Opak je ale pravdou. Při nesprávném usazení obložek zjistíte při nasazení dveří, že se vám samy buďto otevírají či zavírají, případně dveře vůbec nepůjdou nasadit. Nestačí totiž jen "podmáznout" montážní pěnou a jít od toho. Celkové zaměření a instalace je poměrně náročná práce, která musí být provedena precizně. 

Lepení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Jednotlivé díly zárubní se k sobě spojí silikonem (Zdroj: Prima DOMA)

Dříve, než se začnou obložky usazovat, je potřeba vědět, na jakou stranu se budou dveře otevírat, jak široké dveře potřebujeme a důležitá je také domluva s elektrikářem o umístění zásuvek. Je poměrně hloupé, když potmě hledáte vypínač a on je za dveřmi. Při osazování stavebních otvorů zárubněmi je nutné vnitřní díly tzv. rozepřít, aby nedocházelo ke zkřížení a špatnému umístění. Pokud potom umisťujete zárubně do akustické příčky, nestačí je zpevnit pouze bodově, ale po celé ploše, aby nedošlo k snížení funkčnosti akustické příčky. 

Vrtání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zárubně se napevno připevní vruty (Zdroj: Prima DOMA)

Mějme také na paměti, že se zárubně instalují ve chvíli, kdy je v místnostech všechno hotovo, jsou omítnuté a naštukované zdi a položené podlahy. V případě podlah pak není úplně dobré usazovat zárubně přímo na krytinu, ale měla by se na tato místa položit podložka, třeba jen z kousku kartonu, která zabrání tření materiálů.

Pěnění
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zárubně se ukotví montážní pěnou (Zdroj: Prima DOMA)

BOZP

Pepa i Karel to od diváků sem tam schytali za nedodržování bezpečnosti práce na staveništi či absenci ochranných pomůcek. A zlaté pravidlo praví - vždy mějte na zřeteli vlastní bezpečnost a ochranu zdraví, ať děláte, co děláte. Na stavbě je pak nutností a podmínkou nosit ochranné pomůcky, protože pokud vám spadne na nechráněnou hlavu cihla, bude vám asi jedno, jestli dělníci dokončili rekonstrukci v termínu nebo ne. 

Pečeť kvality

Už se stalo zvykem, že se výrobce či obchodník dotazuje kupujícího, jak byl spokojen nebo naopak nespokojen s kvalitou výrobku a prodeje. A kupující většinou napíše recenzi, která následně slouží dalším zájemcům jako vodítko. A totéž se chystají udělat Pepa s Karlem. Napíšou recenzi na Josefa Beneše a jeho stavební firmu, čímž jim mohou (anebo také nemusí) dopomoci k zisku tzv. pečetě kvality. Ta je udělována společnostem i jednotlivcům v případě, že jejich výrobky či služby jsou bezvadné a pro zákazníky zajímavé. Co myslíte, získá Josef Beneš kladné nebo záporné hodnocení?

Publikováno: 18.4.2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová