reklama

Vyberte správně! Jakou vanu a umyvadlo si pořídit?

Fachmani se překlenuli do té příjemnější části budování, mohou vybírat sanitární techniku. Ale zvolit tu správnou vanu a vybrat to pravé umyvadlo není tak jednoduché. Nepořizujeme si je na pár let, očekává se od nich, že dlouho vydrží v původním stavu, že budou dobře sloužit.

Vana a umyvadlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyberte správně! Jakou vanu a umyvadlo si pořídit? (Zdroj: Depositphotos)

Osobní vkus a estetické cítění hraje při výběru vany a umyvadla samozřejmě velkou roli, určitě je ale dobré podívat se na věc i jinak než designovým okem. Jen tak se vám potom nestane, že se do nové luxusní vany ani pořádně nevejdete, jen tak předejdete tomu, že si po běžném mytí rukou v sice krásném, ale špatně vybraném umyvadle, budete muset ždímat i ponožky.

Vybírejte umyvadlo z hlediska praktičnosti

Od vany i umyvadla se očekává, že něco vydrží, o tom žádná. No a také by měly být funkční a stylově zapadat do celé koupelny. Při výběru umyvadla se zohledňuje hlavně to, že jde o předmět každodenního použití, hodně namáhaný a hojně využívaný. Vyplatí se proto předem myslet i na údržbu.

Z tohoto důvodu by umyvadlo nemělo mít kouty, kde by se zbytečně držela špína. Obecně se pak hůře udržují v čistotě umyvadla položená na desku. Vypadají působivě, ale pokud máte tvrdou vodu, budete bojovat s vodním kamenem, který se usadí na místech, která jednoduše vydrhnout nepůjdou. Voda také v případě netěsných spojů může zatékat pod desku nebo se dostane pod umyvadlo – toho si většina lidí všimne, až když je pozdě. Pokud se tedy při výběru umyvadla rozhodujete s ohledem na praktičnost, bude vám vyhovovat umyvadlo zápustné, které je umístěno do koupelnové desky. Čisté a jednoduché linie bez "temných zákoutí“ se čistí samy. Na druhém místě je pak  klasika v podobě závěsného umyvadla spolu s tím nábytkovým, které je součástí skříňky.

Umyvadlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Jednoduché a praktické –padne-li výběr umyvadla na to zapuštěné, ušetříte si při úklidu spoustu času (Zdroj: Depositphotos)

Keramika, litý mramor, či něco jiného?

Zbývá se zamyslet nad materiálem, ze kterého je umyvadlo zhotoveno. Existují dva hlavní typy. Je to klasické keramické umyvadlo, které je odolnější, a umyvadlo z litého mramoru, které má vysoké tepelně–izolační vlastnosti. Právě umyvadla z litého mramoru nejlépe vyniknou na desce s odpovídající odkládací plochou. Na desku ale můžete umístit také ryze designová umyvadla ze skla či kamene. Není tedy nutné omezovat se na tradiční bílou barvu, fantazii se meze nekladou, ovšem je dobré si znovu připomenout, že obyčejné bílé keramické umyvadlo se bude nejlépe udržovat čisté.

Sklo
i (Zdroj: Depositphotos)
Minimalistické skleněné umyvadlo není pro každého, příznivce ale určitě najde (Zdroj: Depositphotos)

Zaostřeno na baterii

Bez vody by bylo umyvadlo k ničemu, proto je nutné jej vybírat souběžně s vodovodní baterií. Kohoutkovou i pákovou pořídíte jak v retro, tak v moderním designu. Většina lidí sáhne po baterii pákové už jen proto, že se dá ovládat jednou rukou. Dnes se většinou dělají stojánkové baterie, takže se vše připevňuje zespodu, není tedy potřeba řešit umístění baterie nad umyvadlem, jak to bylo běžné v minulosti. Nutné je však hlídat výšku, do které chcete umyvadlo dát. Tomu jsou přizpůsobeny odpady. Při výběru baterie si musíte také dát pozor na ramínko baterie, aby nesměřovalo přímo do vpusti. Vždy by mělo být před nebo za, aby pak voda nestříkala na vás nebo na obklad za umyvadlem.

Baterie
i (Zdroj: Depositphotos)
Páková baterie se ovládá nejsnadněji (Zdroj: Depositphotos)

Vana musí sedět!

Ač je v dnešní době víc in sprchování a sprchové kouty, kdo má možnost a vlastní víc než jednu koupelnu, obvykle do některé z nich vanu umístí. Není divu, taková relaxační koupel je fajn, jindy se zase vana hodí na ruční praní oděvů a taky nikdy nevíte, kdy do domu přibydou děti, které cákání ve vaně zbožňují. Než nějakou konkrétní vanu objednáte, zajděte si ji osobně vyzkoušet, jen tak budete mít jistotu, že se do ní vejdete a bude vám v ní příjemně. Pokud je vás v domácnosti víc, určujícím elementem by se měl stát ten největší člen rodiny – právě on se nesmí ve vaně cítit stísněně. Co se tvaru vany týče, záleží na prostorových možnostech koupelny. Oblíbené jsou z tohoto důvodu asymetrické vany, které často mají i odkladnou plochu. Disponují jinou šířkou v zádové oblasti a v části určené na nohy, ale i tak umí nabídnout dost místa na koupání.

Vana
i (Zdroj: Depositphotos)
Vana by vám měla být pohodlná, než si nějaký konkrétní model pořídíte, určitě jej vyzkoušejte (Zdroj: Depositphotos)

Dejte vaně něco navíc!

Jestli máte koupelnu doma jen jednu a navíc malou, bude pro vás tím nejlepším řešením vana se sprchovou zástěnou. Jde o kompromis mezi vanou se sprchovým koutem, budete se moci sprchovat i koupat. V tomto případě se vyplatí investovat do vany s protiskluzovým povrchem, eliminujete riziko pádů a úrazů. Zástěny kryjí celý sprchový prostor a na rozdíl od závěsu jsou stavěné na to, že voda teče opravdu jen tam, kam má. Mohou být plastové nebo z bezpečnostního skla, pevné, skládací i otočné, s rámy i bez rámu, nikdy ale zbytečně nezabírají místo a jsou plně funkční.

Sprchový kout
i (Zdroj: Depositphotos)
Zástěna u vany je víc než praktický doplněk (Zdroj: Depositphotos)

Vana jako solitér

Patříte-li mezi ty šťastlivce, kteří nemusí v koupelně šetřit každý centimetr? Nebo si plánujete vanu postavit přímo vedle postele do ložnice? Tak to jste jistě už přemýšleli o samostatně stojící vaně! Taková koupací nádoba se neobezdívá ani neobkládá, ve výsledku bude vypadat přesně tak, jak ji koupíte. Vybrat si můžete takovou, která nejlépe zapadne do stylu koupelny – litinová na nožičkách se nese v retro stylu, vana z litého mramoru je zase symbolem moderny a luxusu. Ač je velmi lákavé pořídit si takovou vanu, je nutné počítat s tím, že praktické to úplně není. Prodraží se již samotná koupě (tyto typy van jsou dražší) i instalatérské práce (rozvody se budou muset vést podlahou a někam bude třeba namontovat baterii), následně se budete muset připravit na to, že po každé koupeli bude následovat vytírání relativně velkého prostoru – nenacákat během koupele ve volně stojící je téměř nemožné.

Dřevěná vana
i (Zdroj: Depositphotos)
Samostatně stojící vana vynikne ve velkém prostoru – a nemusí to nutně být koupelna (Zdroj: Depositphotos)

I o materiálu to může být

Když má vana tvar a umístění, přijde na přetřes materiál. Volit můžete kromě již výše uvedeného litého mramoru, který je krásný, ale také dost těžký, mezi smaltovanými a akrylátovými modely.

Smaltované vany se sice dnes už vyrábí trochu jinak než kdysi, pořád ale platí, že se snadno poškrábou a pocitově studí. Jsou též náročné na údržbu, při odstraňování vodního kamene je můžete lehce poničit stejně jako v momentě, kdy vám vypadne z ruky sprcha nebo mýdlo. Na druhou stranu jde o typ "tvrdé“ a pevné vany, u takové se garantuje životnost okolo 30 let. To u akrylátových modelů, které se řadí mezi nejpopulárnější, čekat nelze, jejich nespornou výhodou je však to, že vytváří pocit tepla a že se s nimi dá relativně lehce manipulovat, a to i přesto, že následně nabízí celkem vysokou nosnost.

Velká vana
i (Zdroj: Depositphotos)
Materiál vany je ideální zvolit dle míry zátěže (Zdroj: Depositphotos)

Tipy:

  • Chcete-li z vany pohodlně vystupovat, musíte mít před ní dostatečný prostor? Mělo by to být optimálně aspoň 90×80 cm.
  • U umyvadla se budete moci pohodlně realizovat v případě, že před ním necháte aspoň 80 cm volného prostoru.
  • Pro rodiny jsou nejlepší dvojumyvadla.
  • Řadu vodních nehod v domácnosti zaviní umyvadla bez přepadu, tedy ta, která po naplnění přetečou. Jistě, modely bez přepadu vypadají lépe, praktičtější je ale určitě umyvadlo jištěné proti vytopení.
Luxusní koupelna
i (Zdroj: Depositphotos)
Při ranním shonu se vícečlenným rodinám může dvojumyvadlo hodit (Zdroj: Depositphotos)

Plíseň v koupelně odstraníte jednoduše

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28.6.2021, Autor: Iva Dušková Zemánková, Profil autora: Iva Dušková Zemánková

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.