reklama

Nevolejte instalatéra, montáž nového umyvadla zvládnete hravě sami

Ať už stavíte nový dům, nebo jen rekonstruujete starou koupelnu, dříve nebo později přijde na řadu také montáž nového umyvadla. Možná právě teď váháte nad tím, jestli si na pomoc s novým umyvadlem zavoláte instalatéra, nebo se do práce pustíte sami.

Montáž umyvadla
i (Zdroj: Depositphotos)
Nevolejte instalatéra, montáž nového umyvadla zvládnete hravě sami (Zdroj: Depositphotos)

Naše doporučení zní: pokud v sobě máte kousek kutilského ducha, nikam nevolejte, a dejte se do práce! Montáž nového umyvadla není nijak složitá. Následující řádky vám ji navíc značně usnadní.

Možností je mnoho, a žádná není špatná

Co se týče materiálu, čeká vás před montáží umyvadla nejspíše rozhodování mezi keramickým a mramorovým umyvadlem. A zatímco druhý materiál vyniká hlavně v jednolitém designu, první je odolnější a více klasický. Další rozhodování přichází záhy, a to při výběru baterie. Tentokrát volíte mezi baterií stojánkovou nebo takovou, která se umisťuje do zdi. V současnosti je určitě populárnější první varianta a má to své opodstatnění. Stojánkové baterie nejenže dobře vypadají, ale i jejich montáž je snazší. Nemusíte při ní řešit například rozteč přívodů horké a studené vody.

Baterie
i (Zdroj: Depositphotos)
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh umyvadla, jeho montáž není žádná věda (Zdroj: Depositphotos)

Pár detailů, na které je dobré dát si pozor

Možná vás napadá, jestli je třeba si při výběru umyvadla a baterie dávat na něco pozor. Pár drobností, které je třeba si ohlídat, určitě existuje. Například to, aby baterie, respektive voda, která z ní později poteče, nesměřovala přímo do vpusti odpadu.

To je velmi nepraktické a i při mytí rukou pravděpodobně vždy naděláte nepořádek. Voda by měla vždy dopadat před nebo za vpusť. Druhým detailem, který je dobré si ohlídat, je, aby umyvadlo mělo tvar, ve kterém se nebude usazovat špína. To platí zejména pro některá ne příliš dobře navržená hranatá umyvadla, v jejichž rozích mohou při používání zůstávat zbytky nečistot. Jejich zakoupením byste si zbytečně přidělávali práci.

Výběr
i (Zdroj: Depositphotos)
Výběr tvarů, materiálů a stylů umyvadel je opravdu široký. Důležité je, aby se vám umyvadlo líbilo a bylo praktické (Zdroj: Depositphotos)

Do zdi nebo na desku, to je oč tu běží

Poslední výběr, který má velký vliv na samotnou montáž umyvadla, je, zda si vyberete klasické umyvadlo, které se montuje do zdi, nebo modernější variantu, ve které se umyvadlo montuje na desku. Je těžké objektivně určit, která montáž je snadnější, a který způsob upevnění umyvadla vypadá na konci práce lépe. A finální rozhodnutí nakonec stejně záleží primárně na vašem vkusu.

Přívod
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro montáž umyvadla je potřeba mít v domě předem připravené přívody vody a odtoky odpadu (Zdroj: Depositphotos)

Příprava desky pro umyvadlo

Pokud jste zvolili druhou variantu, začněte montáž umyvadla přípravou zakoupené desky. Nejprve si podle tvaru a rozměrů umyvadla na desce vyznačte otvory pro baterii a pro odtok. Oba otvory následně vyvrtejte, nejlépe pomocí takzvané děrovky, tedy nástavce na vrtačku pro tvorbu větších otvorů. Posléze je třeba připevnit ke stěně konzole, ke kterým se později připevní deska s umyvadlem. Nejprve si vyměřte, kde přesně otvory pro šrouby na stěně budou, a aby vám vrtačka nesklouzla po obkladech, naklepněte označené otvory důlkovačem a kladívkem.

Umyvadlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Umyvadlovou baterii můžete zvolit stojánkovou nebo ze stěny. Doporučujeme první variantu, která je praktičtější a stylovější (Zdroj: Depositphotos)

Návod je svatý, pár tipů ale máme i my

Poté, co vyvrtáte otvory a nasadíte konzole, máte téměř polovinu montáže umyvadla za sebou. Na konzole podle návodu přišroubujte umyvadlovou desku a přechod mezi deskou a obklady vyspárujte sanitárním silikonem. Následně je čas přimontovat samotné umyvadlo. Při tom se řiďte nejlépe návodem od výrobce. Většinou ale platí, že do umyvadla zespodu nasadíte a přišroubujete odtok. Posléze nanesete na hrany spodní strany umyvadla silikon, a připevníte ji k desce. Porovnejte umyvadlo a nechte silikon zaschnout. Poté zbývá už jen podle návodu připevnit baterii a sifon. A je vyhráno. Hlavně při montáži nezapomeňte na žádné těsnění. Kam s nimi, vám znovu poradí přiložené návody.

Odpad
i (Zdroj: Depositphotos)
Samotná montáž umyvadla se liší výrobek od výrobku. Některé postupy ale zůstávají téměř vždy stejné (Zdroj: Depositphotos)

Kotvící šrouby namísto konzolí

Jak ale při montáži postupovat, když jste se rozhodli pro koupi umyvadla, které se montuje přímo do zdi? Ani v tom případě to není žádná věda. Abyste si ale ušetřili alespoň trochu práce, doporučujeme i v tomto případě sáhnout spíše po stojánkové baterii. Prvním krokem práce je vyměření a montáž kotvicích šroubů. Místa, kde budete vrtat, přizpůsobte rozteči otvorů pro kotvící šrouby na vámi vybraném umyvadle. Vrtání pak probíhá stejně jako v předchozím příkladu.

Nové umyvadlo nebo stavebnice?

Do hotových otvorů pro montáž umyvadla následně našroubujte kombinované šrouby. Poté namontujte na přívody vody vodovodní armatury a do umyvadla nasaďte baterii. Tu před upevněním nezapomeňte vystředit, aby nezůstala nakřivo. Vše utáhněte. Buďte ovšem opatrní, ať si nové umyvadlo nepoškodíte. Nezapomínejte na všechna těsnění a podložky pod matice, které budete utahovat. Když máte hotovo, je třeba na ventily armatury připevnit přívodní hadičky, které povedou vodu do baterie, a také sifon. Ten může být buď trubkový, ve tvaru písmene U, ne plastový s nádobou na separaci nečistot. V obou případech se při montáži řiďte přiloženým návodem. Nemusíte se bát, nebude nijak složitý. Posléze už zbývá jen nasadit umyvadlo na kotvicí kombinované šrouby a vše pevně dotáhnout.

Montáž
i (Zdroj: Depositphotos)
Do hotových otvorů pro montáž umyvadla následně našroubujte kombinované šrouby a usaďte umyvadlo (Zdroj: Depositphotos)

Po poslední kontrole vše zapečetí tmel

Tím ale montáž umyvadla do stěny ještě zcela nekončí. Poté, co zapnete vodu, tak umyvadlo napusťte a zkontroluje těsnost všech spojů. Teprve pokud se vše zdá být v pořádku, sáhněte po sanitárním tmelu a vyplňte jím spáru mezi umyvadlem a stěnou. A pokud je součástí vámi vybraného umyvadla polosloupek, který zakrývá sifon, nasaďte jej na své místo. Tím je montáž nového umyvadla do stěny hotová.

Podívejte se na návod, jak si vyrobit zahradní umyvadlo:

Publikováno: 29.6.2021, Autor: Marek Hadrbolec, Profil autora: Marek Hadrbolec

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.