reklama

Podkroví ze sádrokartonu svépomocí? Naučte se usazovat rastr do šikminy

Postavit si předstěnu ze sádrokartonu není až tak složité, pokud se jedná o rovné stěny. Namontujete rastr, vložíte izolaci a zaklopíte sádrokartonem. Ale jak to udělat, když chcete stejnou předstěnu použít v podkroví - pod střechou a do šikminy? Existuje na to nějaká rada?

Sádrokarton a rastr
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Usazovat rastr a sádrokarton do šikminy chce opravdové machry (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Naučte se pracovat se sádrokartonem svépomocí

Sádrokarton se vyznačuje mnoha zajímavými, nad míru užitečnými vlastnostmi a jejich kombinaci nelze u jiných materiálů docílit. Sádrokarton je pevný, odolný, lehký, takže nezatěžuje konstrukci, snadno opravitelný a vyniká také dlouhou životností. Předností sádrokartonu jsou bezesporu i jeho výborné zvukově a tepelně izolační vlastnosti. Je použitelný v interiéru i exteriéru, do suchých i vlhkých prostor. Má velmi dobré protipožární vlastnosti.

Sádrokarton je vyráběn ve formě panelů z lisované sádrové hmoty, která se vkládá mezi dva silné papírové kartony. Panely se poté suší. Některé typy sádrokartonu se vyplňují silikonem. Rozeznáváme tyto typy sádrokartonu:

  • bílé stavební desky - používají se k oplášťování příček a stropů (nejčastěji používané)
  • zeleně impregnované desky můžeme použít i do náročnějších podmínek, jako jsou koupelny, na toalety i do kuchyně v místech, kde je dřez
  • červené desky jsou určeny jako protipožární a vyznačují se zvýšenou pevností jádra při vysokých teplotách

Rastr na stěny nebo strop

Rastr na sádrokartonové konstrukce se nejčastěji vytváří z ocelových tenkostěnných profilů, ale je možné jej postavit i ze dřeva (takový rastr můžeme použít pouze do prostor, kde je nulový předpoklad požáru).

Rastr na strop můžeme zavěsit na ocelová lanka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rastr na strop můžeme zavěsit na ocelová lanka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na obvodové profily příčky používáme vodorovné R-UV profily a svislé R-CW profily. Tyto profily se na stěny, podlahy i stropy ukotvují na plastové natloukací hmoždinky a vruty. Lze použít i jiné vhodné kotvicí prostředky, které budou odpovídat normě a budou splňovat bezpečnostní předpisy. Vzájemná rozteč připevnění je maximálně 800 mm. V rozích příčky zachováme vzdálenost prvního připojení od rohu nejvíce 200 mm.

Na stropy se rastry také instalují tak, že vzniká podhled montovaný přímo na strop, zavěšený podhled, samonosný podhled nebo kazetový podhled. Rozteč ve směru profilů musí být maximálně 1 200 mm a rozteč v kolmém směru na montážní profily bude max. 500 mm. Pro závěsy používáme ocelovou hmoždinku DN6, určenou do betonového stropu.

V případě rastrů na stěny i strop je ideální opatřit konstrukci profilů zvukotěsnou páskou, která se označuje jako samolepicí napojovací těsnění. Tím zvýšíme zvukovou izolaci v prostoru. 

Správná skladba sádrokartonové předstěny musí mít rastr, izolaci, parotěs a sádrokartonovou desku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správná skladba sádrokartonové předstěny musí mít rastr, izolaci, parotěs a sádrokartonovou desku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rastr do šikminy v podkroví

Pokud budeme upevňovat rastr pro sádrokarton do šikmé střechy, resp. pod střechu v budoucí podkrovní místnosti, začneme tím, že rastem osadíme nejprve šikminu. Potom připravíme předstěnu po obvodu místnosti či prostoru. 

Abychom "trefili" správný úhel a docílili stejného odskočení od stěn i šikminy, je potřeba vše nejprve vyměřit. Začneme u krajní krokve a posledního trámu v nadezdívce. Od trámu si vodorovně odměříme požadovanou délku (v tomto konkrétním případě jsme pracovali se 40 cm) a kolmo na tuto délku přiložíme úhelník ke krokvi.

Na trám zakreslíme značku. V tomto místě nainstalujeme krokvový závěs. Tu samou operaci provedeme na poslední krokvi na opačné straně. Opět připevníme krokvový závěs. Mezi oba závěsy pak natáhneme provázek, tím pádem máme zcela jasně a přesně vyznačeny potřebné rozměry. Můžeme začít upevňovat další závěsy. 

Vytvořit rastr okolo střešního okna bude trochu skládačka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vytvořit rastr okolo střešního okna bude trochu skládačka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Krokvový závěs: slouží k uchycení CD profilů na krokve, je vyroben z pozinkovaného plechu. Ukotvuje se pomocí vrutů. Střed závěsu je opatřen výstupkem (zobáčkem), který slouží jako vodítko k určení přesného středu závěsu. Tyto závěsy se jednoduše "nacvaknou" do CD profilů. 

Uchycení rastru do krokvových závěsů je jednoduché. V případě stavby rastru v šikmině nainstalujeme závěsy ve dvou rovinách a na ně usadíme CD profily. Jakmile jsou závěsy pevně zafixovány v trámech, nelze již s profily hnout a můžeme vytvářet rastr.

Vytvoření rastru okolo střešního okna

V šikmině se velmi často setkáme s vikýřem či střešními okny. Zde je potřeba rastr upravit. CD profil, který nám podélně prochází přes okno, je potřeba odříznout. Nejprve zajistíme boční strany u okna. CD profil bude potřeba odříznout. Abychom nemuseli složitě vyměřovat, nařízneme jej třeba uprostřed. 

Potom si připravíme z každé strany UD profily, které budou kopírovat hranu oken. UD profily jsou měkčí než profily CD, lépe se s nimi bude pracovat. Na jedné straně UD profilu si uděláme nástřih a vytvoříme jakousi hokejku, tedy profil zalomíme do pravého úhlu. Takto upravený profil nasadíme na vodorovně jdoucí CD profily okolo okna. Odříznutý CD profil potom nasadíme do UD profilu a upevníme spojem.

Další CD profily pak již lehce nasuneme do UD profilu. Aby nám šly CD profily zasouvat lehce, postačí jejich ostré okraje lehce zastřihnout a "srazit" ostré rohy.

Rastr vytvoříme pomocí CD nebo UD profilů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rastr vytvoříme pomocí CD nebo UD profilů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zavedení elektroinstalace

Elektrické rozvody v sádrokartonu elektrikáři doslova milují. Není potřeba složitého vysekávání do betonu nebo cihlových zdí, kabeláž se jednoduše protáhne za rastrem a rozvede všude tam, kde je potřeba. V místech, kde se budou do sádrokartonu později instalovat zásuvky a vypínače, vyvedeme konce kabelů ven.

Pokud protahujeme větší množství kabelů jedním směrem, můžeme je soustředit do tzv. husího krku, tedy do plastového ohebného potrubí, kde zůstanou všechny pohromadě. V případě problému s elektřinou pak nebudeme muset v minerální izolaci za rastrem hledat, kam jsme kabel vlastně položili a který konkrétně vede k jakému spotřebiči nebo do zásuvky. 

Izolace

Jako vnitřní izolaci do rastrů používáme nejčastěji minerální vatu. Ta má velmi dobré izolační vlastnosti tepelné, zvukové i protipožární. Další variantou, zejména v domech, které "žijí" ekologicky a vsází na udržitelnost, je možné používat také přírodní izolanty, jako jsou například ovčí rouno, rákosí nebo sláma. 

Instalace sádrokartonu do šikminy

Sádrokarton připevníme nejprve v prostoru u střešních oken. Podle sklonu střechy a následně nainstalovaného rastru přiřízneme panel na oba boky předstěny okna a sádrokarton upevníme na vruty použitelné právě do sádrokartonu. 

Nyní bude potřeba upevnit sádrokarton pod okno tak, aby zde nevznikl tepelný most a aby teplo, které bude stoupat z budoucího radiátoru pod oknem, cirkulovalo zpět do místnosti a neutíkalo špatně nainstalovaným sádrokartonem do střechy. Pod okno se nasadí CD profil a upevní do původní stěny.

Na bočních sádrokartonových stěnách narýsujeme kolmici k podlaze pomocí vodováhy. Díky této kolmici pak vyrobíme malý rastrový rámeček, který přesně na tuto kolmici upevníme, zaizolujeme minerální vatou a obložíme sádrokartonem. 

Obložení střešního okna sádrokartonem musí být provedeno tak, aby se eliminovaly tepelné mosty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Obložení střešního okna sádrokartonem musí být provedeno tak, aby se eliminovaly tepelné mosty (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Parotěs

K zabránění nechtěné kondenzaci vodních par v izolaci domu umísťujeme na interiérovou stranu parotěsnou fólii. Kdyby byla parotěsná fólie umístěna až za izolací, došlo by k prostupu a ochlazení vzduchu uvnitř izolace. Fólie by tak ztratila smysl. Standardně jsou parotěsné fólie vyrobeny z polyetylenu a vyztuženy armovací mřížkou. Dále také nalezneme fólie s hliníkovou vrstvou, která slouží k odrazu tepla zpět do místnosti. Snižuje tak tepelné ztráty a tvorbu tepelných mostů.

Parotěs tedy upevníme na rastr, který je již vyplněný izolací. Výhodou je, že tyto fólie mají na sobě samolepicí pásku, takže je nemusíme složitě přichytávat do rastru lepidlem nebo izolační páskou. Jednoduše sejmeme ochrannou pásku a fólii nalepíme tam, kam potřebujeme. Pokud fólii instalujeme, musíme dbát na její dokonalé vypnutí.

Jakákoliv vzduchová mezera snižuje účinnost parotěsu a dovolí vlhkosti kondenzovat v izolaci. Samolepicí stranu nalepujeme výhradně na kovový rastr. Pokud instalujeme parotěs mezi krokvemi, lze jej lehce naříznout. Spoje mezi parotěsnou fólií utěsníme pomocí hliníkové pásky. Čím pevněji pásku nalepíme, tím menší budou tepelné ztráty.

Parozábrana zabrání kondenzaci par a vlhka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Parozábrana zabrání kondenzaci par a vlhka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Instalace sádrokartonu

Sádrokarton na velké plochy šikminy je nutné usazovat ve dvou lidech. Jinak hrozí pád a zlomení sádrokartonové desky. Sádrokartonové desky na rastr instalujeme tak, že okraj desky musí být zhruba v polovině šířky profilu rastru. Desky ukotvíme na vruty. Rozteč mezi vruty by měla být cca 20 - 25 cm.

Stavba předstěny

Předstěna bude navazovat na sádrokartonový záklop v šikmině a bude kopírovat nadezdívku pod krokvemi. Abychom nemuseli dlouze vyměřovat a počítat, můžeme si jako pomocníka vypůjčit laserové otočné měřidlo. Pomocí něho pak jednoduše usadíme U profily (roh profilu musí přesně kopírovat čáru laseru).

Kolmo na U profily směrem k podlaze dále nasadíme CD profily - nařezané na míru, za rastr uložíme izolaci, případně další elektrickou kabeláž nebo rozvody vody a odpady a předstěnu zaklopíme sádrokartonovými deskami.

Vyměřování rastru v předstěně nám ulehčí laserový měřič
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyměřování rastru v předstěně nám ulehčí laserový měřič (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tmelení

Každá sádrokartonová deska má na každém konci ze všech stran mírné zkosení nebo prohlubeň. Tato prohlubeň je speciálně tvarovaná proto, abychom mohli ve spoji desek položit perlinkovou mřížku a natáhnout tmel.

Mřížka je opět samolepicí, čímž si znatelně ušetříme práci s podlepováním. Mřížku instalujeme na každý sádrokartonový spoj. Tam, kde jsme desky ukotvovali vruty, se mřížka dávat nemusí, ale otvory po vrutech se musí vytmelit. Používáme základní pevnostní tmel, který zabrání popraskání v místech spojů. Tmel namícháme podle pokynů výrobce. Použijeme zednické rovné hladítko, na které naneseme trochu tmelu. Jednoduchými tahy natahujeme tmel do spojů mezi deskami.

Spoje mezi deskami je nutno přelepit perlinkovou mřížkou a poté vytmelit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Spoje mezi deskami je nutno přelepit perlinkovou mřížkou a poté vytmelit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Musíme pracovat pečlivě, aby se tmel dostal opravdu všude a nevytvořily se zde vzduchové bubliny. Při zasychání základního tmelu nezbytně dojde k menšímu propadu tmelu, ale to není žádná závada. Po přebroušení spoje se bude nanášet druhá vrstva.

Po úplném zaschnutí a lehkém přebroušení finální vrstvy tmelu pak již můžeme podnikat další povrchové úpravy - sádrokarton lze natírat, tapetovat i obkládat.

Zdroj informací: pořad Do montérek

Podívejte se, jak v sádrokartonu zaklopit kabely:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4.5.2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová