reklama

Víte, jak na jaře správně pečovat o vaše okna?

Mytí a údržba oken nepatří právě mezi nejpopulárnější domácí činnosti. I to nejkvalitnější okno ale potřebuje vhodnou a pravidelnou péči. Odměnou nám bude jejich bezproblémové fungování a dlouhá životnost. Co všechno tedy na jaře okna potřebují?

Jak na jaře správně pečovat o vaše okna
i (Zdroj: Vekra)
Víte, jak správně postupovat při jarním úklidu oken? (Zdroj: Vekra)

Prvním krokem by mělo být jejich důkladné umytí, a to nejen skel, ale i rámů a křídel. „Okna je dobré mýt alespoň dvakrát ročně, ale protože slunce může například pyl nebo prach do plastového okenního profilu doslova zapéct, je dobré otírat plastové rámy vlhkým hadrem i častěji. Nikdy okna nečistěte nasucho, aby je prach nepoškrábal, a ze stejného důvodu nepoužívejte ani abrazivní prostředky, drsné houbičky nebo agresivní chemikálie,“ upozorňuje Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží značky VEKRA, největšího českého výrobce oken. Vybraný přípravek před použitím raději vyzkoušejte na hůře viditelném místě, abyste si ověřili, jestli je vhodný a povrch nepoškodí.

Správná péče o okna nespočívá jen v jejich pravidelném mytí
i (Zdroj: Vekra)
Správná péče o okna nespočívá jen v jejich pravidelném mytí (Zdroj: Vekra)

Na mytí stačí při běžném znečištění vlažná voda se saponátem, hadr, čistič skel a hadřík na vyleštění. Ideální je okna umývat, když je venku teplota od +5 °C. Určitě je nemyjte, když je venku mráz. V případě dřevěných oken je třeba pamatovat také na správnou péči o jejich povrch.

Na složité natírání štětcem ale zapomeňte. U kvalitních dřevěných oken s dobrou povrchovou úpravou postačí přetřít jejich umyté a osušené rámy houbičkou namočenou ve výrobcem doporučeném balzámu, který oživí lazuru a zacelí případné mikrotrhlinky.

U dřevěných oken pamatujte i na péči o jejich povrch
U dřevěných oken pamatujte i na péči o jejich povrch (Zdroj: Vekra)
Aplikace balzámu na dřevěná okna houbičkou
Aplikace balzámu na dřevěná okna houbičkou (Zdroj: Vekra)

Mytím ale pravidelná údržba oken nekončí, součástí by měla být i kontrola a očištění těsnění, kování a odtokových kanálků v dolní části okenního rámu. Těmi se z profilu odvádí vysrážená tekutina, proto by měly být vždy čisté a volné. Těsnění je vhodné také čas od času ošetřit silikonovým olejem nebo glycerinem a vyzkoušet jeho pružnost. V případě poškození je třeba jej vyměnit. Těsnění se podílí na správné izolaci oken, proto je třeba udržovat ho v dobrém stavu.

Stejně důkladnou péči věnujte i kování
Stejně důkladnou péči věnujte i kování (Zdroj: Vekra)
Při seřizování oken postupujte podle návodu od výrobce
Při seřizování oken postupujte podle návodu od výrobce (Zdroj: Vekra)

Stejně důkladnou péči věnujte i kování. „Jednou za rok promažte všechny pohyblivé části silikonovým olejem nebo olejem na šicí stroje. Následně několikrát okno otevřete a zavřete. Olej se tak dostane, kam má,“ radí Ing. Pavel Kašpar.

Pokud někde okna drhnou, pak bude potřeba je seřídit. U běžných jednoduchých oken to zvládne každý šikovný kutil. V případě složitějších oken nebo velkoformátových posuvných systémů je ale lepší svěřit se do rukou odborníka a objednat si seřízení ideálně od výrobce, který okna dodával.

Více na stránkách.

Zdroj informací: Vekra

Publikováno: 3.6.2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce