reklama

Pro všechny domácí kutily: Jak nahodit omítku

Omítání zdi není žádná věda, ale chce to trochu cviku. Každopádně to zvládne každý trochu zručný kutil. Ušetří tak za zedníka, a ještě bude mít pocit z dobře vykonané práce. Text, který bude následovat, vám prozradí, jak nahodit omítku, jak postupovat a na co si dát při omítání zdi pozor. Z nářadí nebudete potřeba nic víc než zednickou lžíce a stahovací lať.

Poradíme, jak nahodit omítku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Poradíme, jak nahodit omítku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak připravit maltu

Omítkovou směs si můžete připravit buď doma, nebo si koupit už hotovou pytlovanou směs. Jakou variantu si vyberete, záleží pouze na vás. V našem případě budeme omítat cihlovou zeď doma připravenou jádrovou omítkou – takzvanou hrubou.

Nachystejte si omítníky

Klasické cihlové zdivo musí být před omítáním čisté a ošetřené vápenocementovým postřikem. Teprve na takovýto povrch můžete připevnit omítníky, s jejichž pomocí budete později nahozenou omítku stahovat.

Před začátkem práce musí být zeď doplněná omítníky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před začátkem práce musí být zeď doplněná omítníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jdeme na to

Výchozí bod je tedy jasný – připravená zeď, připravené omítníky a namíchaná jádrová omítka. Zásadní je hustota omítky, která by měla na zednické lžíci tvořit menší bochánek. Takto připravenou omítku na zeď rychlým pohybem nahodíme zednickou lžící – chce to trochu švih, ale ne moc, aby se omítka po zdi nerozstříkla. Omítku nahazujeme od spodní části zdi nahoru po jednotlivých „bocháncích“.

Ruční nahazování omítky se provádí zednickou lžící
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ruční nahazování omítky se provádí zednickou lžící (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Práce se stahovací latí

Zhruba po metru nahozené zdi omítání přerušíme a pomocí stahovací latě a připevněných omítníků omítku zarovnáme. Nejlepší je hliníková stahovací lať – postupujeme tak, že latí provádíme posuvné pohyby a přebytečnou omítku takto „zakrajujeme“. Až je srovnaná, plynulým pohybem latě po omítnících omítku zahladíme. Maltu na lati vrátíme zpátky do stavebních koleček a v dalších krocích ji na zeď znovu nahodíme.

Místo hliníkové stahovací latě můžete použít i dřevěnou lať. Musí být ale rovná a dostatečně pevná, aby se při stahování omítky neprohýbala.

K zarovnání omítky se používá stahovací lať
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K zarovnání omítky se používá stahovací lať (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak omítku hoblovat

Tímto způsobem pokračujeme do doby, než je celá zeď nahozená a stažená latí. Pak je potřeba vyčkat pár desítek minut (záleží na teplotě a vlhkosti vzduchu) a nahozenou omítku srovnat dřevěným hladítkem. Někdy se mu říká také hoblík. Až je omítka zavadlá, hladítkem stěnu přebrousíme. Jde o to, aby povrch omítky nebyl příliš hrubý a částečně se zatáhly praskliny, které se při vysychání omítky vytvoří. Po „přebroušení“ je nahazování omítky hotové. Po jejím vytvrzení můžete nanést finální štuk.

Nakonec je potřeba omítku upravit hladítkem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nakonec je potřeba omítku upravit hladítkem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Úklid nakonec

Nakonec nezapomeňte na omytí nářadí – po zaschnutí omítky by to šlo těžko. Během nahazování si na zem můžete položit plachtu nebo kus desky, aby vám omítka nepadala přímo na podlahu a také proto, abyste ji mohli snáze sebrat a znovu nahodit.

Při ručním nahazování omítky také doporučujeme používat ochranné brýle – omítka se vám může dostat do očí, takto si je ochráníte. Pokud jde o schnutí jádrové omítky, počítá se s tím, že každý 1 mm vrstvy schne jeden den.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 27.3.2023, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč