reklama

Na co si dát pozor při montáži střešních latí

Montáž střešních latí není nic složitého. Přesto musíte vědět alespoň pár základních věcí. A hlavně se při práci na střeše jistit. Bez důkladného jištění na krovy vůbec nelezte. Lano, úvazek i přilba jsou kromě kladiva, hřebíků a pily základní výbava, kterou při práci budete potřebovat.

Tesařské kladivo je základním nástrojem při montáži střešních latí
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Tesařské kladivo je základním nástrojem při montáži střešních latí (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Výběr střešních latí

Střešní latě můžete koupit v různém provedení. Základní rozměry jsou 50×30 mm a 60×40 mm. Častěji se používá druhý jmenovaný rozměr. Délky se pak liší prodejce od prodejce. Obvyklé jsou délky 4 nebo 6 metrů. Při koupi střešních latí si pohlídejte, aby byly rovné a bez velkých suků – to jsou vady, se kterými lať na střechu nesmí. Dnes se většina latí už standardně impregnuje fungicidními přípravky – takové latě mají často zelenou nebo světle hnědnou barvu.

Jak dlouhé hřebíky zvolit

Délka hřebíku by měla být zhruba 2,5násobek tloušťky přibíjené latě. Takže pro lať 60×40 mm je to cca 90 až 110 mm. Vhodné je použít konvexní hřebíky, tedy kroucené – ve dřevě totiž drží daleko lépe než obyčejné hladké hřebíky. Využít můžete samozřejmě i kvalitní tesařské vruty. Drží taky pěkně, ale jsou mnohem draží než zmiňované hřebíky.

Délka hřebíků by měla být alespoň 90 mm
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Délka hřebíků by měla být alespoň 90 mm (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Nejdříve kontralatě

Ještě před samotným přibitím střešních latí se na krov musí přichytit kontralatě. To jsou také střešní latě, ale přibíjí se přímo na trámy a rovnoběžně s nimi. Jejich účelem je vytvořit odvětrávanou mezeru a také pojistit přichycení střešní hydroizolace. Pro montáž kontralatí platí to samé, co pro přibíjení latí – buď hřebíky, nebo vruty. Pro precizní práci je dobé si rovinnost krovů změřit provázkem a případně odchylky od roviny vyrovnat právě například nastavenou kontralatí. A pozor – pro nízký sklon střech se na kontralatě zespodu lepí speciální izolační páska.

Kontralatě na střechách s nízkým sklonem jsou vybaveny těsnicí páskou
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Kontralatě na střechách s nízkým sklonem jsou vybaveny těsnicí páskou (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Instalace střešních latí

Na kontralatě můžete začít natloukat střešní latě. Rozteč střešních latí je různá – zaleží na druhu krytiny. Doporučenou vzdálenost střešních latí najdete v návodu k montáži krytiny. Každopádně se začíná u okapové hrany.

První střešní lať s ní musí být rovnoběžná. Střešní latě nemusíte rozměřovat tak, aby byly zároveň s hranou štítu – mohou mít přesah, na potřebnou vzdálenost je později seříznete. Důležité je napojování střešních latí. Ty musí být vždycky napojeny na kontralati. Aby konce střešních latí př přitloukání nepraskly, musíte je předvrtat. Dále postupujete v pokládání a montáži latí od okapové hrany k hřebeni střechy.

Spojení střešních latí na kontralati. Blízko konců latí je vhodné otvory pro hřebíky předvrtat
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Spojení střešních latí na kontralati. Blízko konců latí je vhodné otvory pro hřebíky předvrtat (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Řezání latí

K řezání latí můžete pochopitelně použít jakoukoli pilu. Co je ale zásadní, všechny nečistoty, které při řezání vzniknou (piliny), musíte ze střechy dostat dolů. Protože se z pojistné hydroizolace špatně smetají, je vhodné použít například zahradní fukar na listí. Střechu jím dokonale vyčistíte. Úklidem střechy je instalace střešních latí hotová.

V dalších krocích instalují klempíři oplechování střechy, střešní háky a pak přijde na řadu samotná krytina. Pro práci na střeše se skvěle hodí moderní akumulátorové pily. Na řezání střešních latí s přehledem stačí, nemusíte se tahat s kabelem, a pokud máte dvě sady baterií, můžete se stroje pracovat klidně celý den.

Nakonec střechu očistěte - třeba fukarem na listí
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nakonec střechu očistěte - třeba fukarem na listí (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Při práci na střeše dávejte pozor nejen na sebe – bezpečnostní opatření naleznete v úvodu článku. Snadno se může poškodit i pojistná hydroizolace – třeba tím že vám při přitloukání latí vypadne tesařské kladívko. Jakékoli poruchy v hydroizolaci musíte okamžitě napravit, protože po zakrytí střechy krytinou by už náprava byla mnohem složitější.

Při práci na střeše pozor na poškození pojistné hydroizolace
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Při práci na střeše pozor na poškození pojistné hydroizolace (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Ještě pár postřehů k roztečím střešních latí – hustěji se dávají třeba kolem komína, aby bylo za co přichytit oplechování. Dále se hustější pokrytí doporučuje u hřebene střechy a také u okapové hrany, v úžlabích a podobně. Podrobnosti opět naleznete v návodu ke konkrétní střešní krytině.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 18.4.2023, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč