reklama

Shazovat, či neshazovat?

Kupy sněhu na střeše… a majitelé domů řeší téměř hamletovskou otázku. To, kolik sněhu střecha unese, není dáno ani tak typem krytiny, ale záleží na nosnosti celého střešního pláště.

Kvalitní konstrukce střechy unese i bohatou sněhovou nadílku
i (Zdroj: SATJAM, s. r. o.)
Kvalitní konstrukce střechy unese i bohatou sněhovou nadílku (Zdroj: SATJAM, s. r. o.)

U plechových střech není výjimka, i u nich se už při jejich návrhu totiž počítá kromě jiného také s tak zvaným klimatickým zatížením. To určuje působení větru a sněhu podle toho, v jaké oblasti dům stojí, jak je vysoký, jaký tvar a sklon má střecha a podobně. Případy, kdy by kvůli nadprůměrnému sněžení došlo k poškození střechy, bývají proto velmi zřídkavé. Padá tím mýtus o nízké nosnosti plechových střech, protože se tím nijak neliší od střech z pálených tašek.

Střešní krytina je však také důležitá
i (Zdroj: SATJAM, s. r. o.)
Střešní krytina je však také důležitá (Zdroj: SATJAM, s. r. o.)

A kdy má opravdu smysl sníh poslat ze střechy dolů?

Jestliže ale sněhu napadne výjimečné množství nebo je výrazně nafoukaný jen na jedné straně, může být řešením jej ze střechy odházet. Při této práci je ale třeba postupovat systematicky. Pokud by se totiž odházel sníh jen z jedné strany, mohlo by dojít kvůli nerovnoměrnému zatížení k poškození střechy. Pokud tedy máte kvalitně provedenou plechovou střechu, obavy z bílé nadílky vás trápit nemusí!

Zdroj informací: SATJAM, s. r. o.

Publikováno: 18.1.2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce